Ministr dopravy Vít Bárta poprvé vyzkoušel svůj plán zlevnit stavby silnic a železnic zapojením vězňů. Desítku odsouzených si najala Správa železniční dopravní cesty, která spadá pod ministerstvo dopravy. Práce ve volném prostoru žádný vězeň nevyužil k útěku.
Vězni čtyři dny prořezávali porosty v sousedství trati v areálu nádraží Praha-Vršovice a uklízeli sníh. "Všichni odsouzení pracovali svědomitě," řekl Mladé frontě Dnes mluvčí Správy (SŽDC) železniční dopravní cesty Pavel Halla. Neuvedl, z jaké věznice odsouzení byli.
SŽDC využitím vězňů ušetřila, zaplatila za práci méně, než by platila soukromým firmám. Úspora mohla být ještě vyšší, práce na dráze ale vyžaduje speciální školení, které vězni museli absolvovat. Zkouška měla ukázat, zda je reálné vězně zapojit do práce pro státní organizace. Řádově jde o práci pro stovky vězňů, nyní ale bude záležet na ministerstvu spravedlnosti, uvedl ministr Bárta.
Mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková sdělila, že jednání s ministerstvem dopravy pokračují, uvažuje se také o zapojení ministerstev zemědělství a životního prostředí.
Pětina odsouzených pracuje mimo věznici
Podle informací deníku je za zpožděním také napětí mezi ODS a VV ve vládě.
Z údajů Vězeňské služby vyplývá, že za prací mimo věznice dojíždí pětina odsouzených, kteří pracují. Práci ve věznicích nemá asi třetina z 22 tisíc odsouzených.
Stavební firmy už v minulosti chtěly vězně využít. V roce 2008 je chtěla zapojit Eurovia na stavbu silnice R6 v Karlovarském kraji, z projektu ale nakonec sešlo. Stát posílal vězně běžně na stavby za socialismu. Plán na zaměstnávání vězňů se nelíbí stavebním firmám.