S prvním lednem měla přijít do ordinací dětských lékařů vítaná změna - očkování batolat proti pneumokokům zdarma. Vakcína má děti chránit před bakteriemi, které vyvolávají zápal plic a hnisavé choroby dýchacích cest. Jenže vakcíny nejsou a není také jasné, jak se bude očkování proplácet.
Látka stále k lékařům nedorazila, rodiče se už netrpělivě zapisují do pořadníků na očkování. Řada zdravotníků navíc zvažuje, jestli s očkováním vůbec začne. Chtějí počkat alespoň do okamžiku, kdy nebudou na očkování tratit.
"Měli jsme schůzku na ministerstvu, abychom si vyříkali, jak vůbec máme při očkování postupovat," přiznal šéf Sdružení praktických lékařů Pavel Neugebauer. V zákoně, který neplacené očkování zavedlo, je totiž chyba.
ČTĚTE DÁLE: Politici se hádají. Očkování proti pneumokokovi se odkládá
Stát zaplatí nová očkování: černý kašel a pneumokok
"Problém je v tom, že vakcíny by měly lékařům hradit pojišťovny. Jenomže až zpětně na základě vykázaného kódu," vysvětluje kostelecký lékař Ivan Novák.
Lékaři proto musejí látky nejprve nakoupit, vpíchnout dětem a teprve pak dostanou nějaké peníze. "A víte, jak to občas s pojišťovnami je. Některé si dávají hodně načas," obává se Novák. Praktici tak podle něj mohou přijít o desítky tisíc korun. Jedna vakcína totiž stojí podle Nováka přes 1600 korun.
Vakcínu není možné v současné době dostat ani na recept. Přestože lékárny látku mají. Může za to jediný škrt v narychlo přijatém zákoně. Z normy totiž zmizel odstavec, který říkal, že mohou vakcíny nakupovat i zdravotní pojišťovny.
ČTĚTE DÁLE: Francie se zbavuje vakcín proti prasečí chřipce
Češi využili necelou pětinu vakcín proti prasečí chřipce
Zatímco si tedy doposud mohli rodiče nechat vakcínu napsat, dítěti ji koupit v lékárně a pak se s ní do ordinace vrátit, dnes už jim lékař vakcínu na recept napsat nesmí. Pokud by to přesto udělal, rodičům ji nikdo neuhradí. Peníze dají ze svého.
Tisícovku, nebo o třetinu víc?
Nejasnosti vládnou i v tom, kolik korun vůbec stát výrobcům za vakcíny zaplatí. A jestli dostanou rodiče vakcínu pro děti opravdu zdarma.
Očkování dětí proti pneumokoku totiž nemůže být podle České lékárnické komory hrazeno ze zdravotního pojištění, jak tvrdí ministerstvo. Na vině je prý Státní ústav pro kontrolu léčiv, který údajně postupoval v rozporu se zákony. Způsobil tak, že pojišťovny nyní nemohou vakcíny proplácet.
Státní ústav pro kontrolu léčiv totiž určil maximální cenu vakcíny, za kterou může výrobce látku na českém trhu nabízet, ale také úhradu. Tedy to, co z ceny léku lidem proplatí pojišťovna. Jako cenu určil částku 1184,10 korun, úhradu stanovil na 1613,70 korunách. Určil ji ale bez správního řízení, tedy tal. že k maximální ceně připočetl marži vakcíny a přirážku.
Podle lékárníků by ale ceny vakcín by neměl ústav v tomto případě regulovat. Vyhlašuje si je výrobce.
„Paradoxní je, že naopak řízení o úhradě má vést právě Ústav. Těžko vysvětlit, jak se mohl dopustit takové chyby," uvedl v tiskovém prohlášení prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.
Bude očkování zdrarma, nebo nebude?
Pojišťovny podle něj nemohou za této situace vakcíny proplácet a rodiče by si měli očkování hradit nadále sami.
Státní ústav pro kontrolu léčiv ale kritiku odmítá a tvrdí, že postupoval v souladu s platnými zákony. "Maximální cena byla stanovena ústavem, úhrada je stanovena přímo zákonem," vysvětlila mluvčí ústavu Veronika Petláková. Vše je podle ústavu v souladu s platnou normou a bylo to také projednáno se zástupci zdravotních pojišťoven a Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost.
Podle bývalého ředitele lékového odboru na ministerstvu zdravotnictví Pavla Šrouba za vším stojí nejasné znění zákona. "Dlouho se o něj vede spor. Přestože zákon nic o úhradě explicitně neříká, existují dva výklady, z nichž jeden stanovení úhrady připouští," řekl.
Foto: archiv