Benda: Děti z dětských domovů nejsou použitelné

Domácí
1. 8. 2014 10:55
Poslanec Marek Benda.
Poslanec Marek Benda.

Poslanec Marek Benda si utrhl velkou ostudu, když v České televizi během debaty označil děti z dětských domovů za "nepoužitelné" a tvrdil, že jinde než v domově tyto děti nepřežijí. Na čerstvou aférku upozornil server Lidovky.cz.

Benda v pořadu Události, komentáře diskutoval s ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem (ČSSD). Při debatě na téma možnosti osvojení dítěte pro registrované páry přišla řeč i na děti z dětských domovů. Benda v tu chvíli použil dost mrazivá slova. "Dobře víte, pane ministře, že v dětském domově žádné použitelné děti v reálu nejsou. To je přece realita ...," řekl poslanec.

I přes Dienstbierovu námitku přidal Benda další kritiku na adresu děti z domovů. "Možná to zní drsně, ale to jsou děti, které jsou mnohdy jako tak nemocné a tak..., že nikde jinde než v tom dětském domově nepřežijou," řekl Benda.

Poslanec se nakonec snažil své hrubé vyjádření zmírnit. "Problém toho je, že dítě musí být v uvozovkách "právně volné", proto jsem použil možná ten termín, nechtěl jsem říct "nepoužitelné děti", ale to dítě musí být právně volné, nesmí existovat vztah nějaký k těm skutečným rodičům, musí být uvolněné," snažil se situaci zachránit.

Ombudsmanka: Zákaz adopce pro gaye je protiústavní

Už ve čtvrtek ombudsmanka Anna Šabatová uvedla, že zákon by neměl bránit registrovaným homosexuálním párům v ČR, aby si mohly osvojit dítě. Podle ní se mnozí na toto téma dívají s předsudky a pod vlivem falešných dojmů. To, že registrované páry nemohou zatím žádat o osvojení dětí, považuje za protiústavní.

"Jelikož jsem nenalezla objektivní a racionální důvod, pro který by mělo být registrovaným partnerům znemožněno osvojení, a to ani mezi tvrzeními odpůrců osvojení registrovanými partnery..., považuji ustanovení zákona o registrovaném partnerství (které zamezuje osvojení) za protiústavní," uvádí ochránkyně veřejných práv ve zprávě určené zákonodárcům.

Zabývala se případem muže, který se obrátil na Úřad městské části Praha 13 s žádostí o to, aby byl zařazen do evidence žadatelů vhodných stát se osvojiteli dítěte. Uvedl, že žije v registrovaném partnerství. Úřad a později ani pražský magistrát jeho žádosti nevyhověl. Žádost stěžovatele je podle nich nepřípustná, protože zákon o registrovaném partnerství nedovoluje, aby si homosexuální páry v ČR osvojily dítě.

Ombudsmanka sice konstatovala, že úřady nemohly rozhodnout jinak, protože zákon jim to neumožňuje, ale je přesvědčena o tom, že jde o diskriminaci. Doporučila proto stěžovateli, aby ve věci podal správní žalobu a do ní včlenil také svůj procesní návrh na zrušení té části ustanovení o registrovaném partnerství, které brání osvojení dětí.

Stěžovatel již tuto žalobu podal k Městskému soudu v Praze, a to včetně procesního návrhu, řekla mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková. Městský soud se nyní s návrhem bude muset obrátit na Ústavní soud, který by měl rozhodnout o tom, zda zákaz osvojování dětí registrovanými páry v ČR není nezákonný.

Šabatová upozornila, že Evropský soud pro lidská práva se v minulosti zabýval obdobnou kauzou z Francie. Soud tehdy dospěl k závěru, že "samotnou sexuální orientaci uchazeče o adopci nelze považovat za legitimní důvod pro omezení jeho práva rozvíjet vztah s dítětem vhodným k adopci", napsala ve zprávě zákonodárcům Šabatová.

Autor: - red -Foto: ČTK , Vondrouš Roman

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ