Prošlé zboží
Bendl: Kontroly potravin mají zlepšit kvalitu, o politiku nejde
20.04.2012 15:53
Kontroly zaměřené na prodej potravin, které letos v řadě případů odhalily špatně označené nebo prošlé zboží, mají přimět obchodníky k lepšímu hlídání kvality potravin. Oznámil to ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). Reagoval tak na vyjádření generálního ředitele obchodního řetězce Ahold Jana van Dama, který si v dopise rozeslaném zaměstnancům postěžoval, že dozorové orgány zintenzivnily činnost na politickou objednávku.
"Politická objednávka je zcela bezpečně tlak státu na hlídání kvality potravin. V zájmu obchodníka je, aby prodával kvalitní potraviny. Pokud je bude prodávat, tak se nemá čeho bát," uvedl Bendl. Dopis ředitele Aholdu zveřejnila Mladá fronta Dnes. "Základní důvod, proč to (negativní obraz v médiích) tak může vypadat, je to, že dozorové orgány na základě politické objednávky výrazně zintenzivnily svou činnost a médiím se tyto informace hodí, protože se mohou profilovat jako ochránci veřejnosti před obchodními řetězci," napsal van Dam v dopise zaměstnancům.
Zástupci kontrolorů jeho obvinění odmítají. "Nařčení z politické objednávky nebudeme komentovat, abychom nemuseli říci, že je směšné," reagoval mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Podle něj jsou způsoby kontroly stanoveny pravidly, která jsou shodná pro všechny země EU. Podle mluvčího Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Pavla Kopřivy sice množství kontrol vzrostlo od začátku roku o padesát procent, důvodem však byl nárůst stížností od spotřebitelů na dvojnásobek oproti minulému roku.
Dva problémy z 84 kontrol
Také prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeněk Juračka si nemyslí, že počet kontrol vzrostl na politickou objednávku. "Stále se ale množí počet udání od lidí, kteří chtějí poškodit obchodní řetězce. Můžou to být například bývalí zaměstnanci. Stalo se to už módou," řekl Juračka. Připomněl nedávný výrok ústředního ředitele inspekce Jakuba Šebesty v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce, že podle jednoho z udání najímá obchodní řetězec studenty na noční přebalování potravin. "SZPI by měla o podobných případech ihned informovat policii, aby se už konečně vyjasnila situace," míní Juračka.
Inspekce by podle Juračky měla také zveřejňovat podíl zjištění na celkovém počtu kontrol, jejichž výsledky nyní v médiích vyznívají značně zkresleně. "Například u spotřebního družstva v Mikulově bylo provedeno osmdesát tři kontrol a zaznamenána byla pouze dvě zjištění, což jsou čtyři procenta," podotkl Juračka. Podobný názor má i ředitel oddělení kvality Aholdu Pavel Mikoška. "Zaslouží si obchodník skandalizaci za to, když v kontrolovaném období prodá zboží za 700 milionů korun a inspekce zjistí vadné zboží v hodnotě čtyř set korun?" položil řečnickou otázku Mikoška.
Inspekce se od začátku roku zaměřuje na intenzivní kontroly prodejen potravin. Kontroloři se objevují zejména na místech, kde očekávají problémy. Kromě prošlých a špatně označených potravin už odhalili také plesnivé sklady a prodejnu potravin, kterou přikázali zavřít.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.