Bendlovy královské oslavy. Je to plýtvání, zuří opozice
19.03.2008 13:37 Původní zpráva
Středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) nechává vyrobit kopii říšské císařské koruny za 800 tisíc korun. Vloni přitom stačila královskému průvodu na Karlštejn jen levná napodobenina. Celá velkolepá akce má přijít na jedenáct milionů korun.
Do boje proti pořizování zlaté koruny se pustil sociálnědemokratický kandidát na hejtmana David Rath. Paradoxně ji jako první může držet v ruce právě on, protože luxusní kopie bude hotová až za rok, po krajských volbách.
Zatímco hejtman Bendl obhajuje její pořízení propagací kraje a nalákáním turistů, Rath využil císařského atributu k předvolebnímu boji.
"Je to neuvěřitelné plýtvání. Vyzývám hejtmana, aby to celé zastavil. Pokud se po volbách změní vedení kraje, neseženeme na tu korunu ani kupce," míní sociální demokrat. Sám by si prý korunu na hlavu neposadil.
Hejtman Petr Bendl však odmítá myšlenku, že by si chtěl šperk nechat. "Kopii, kterou vyrobí přední čeští šperkaři, věnujeme správcům hradu Karlštejn, kde byla kdysi uložena v Kapli svatého kříže. Pokud bude tradice průvodů zachována, mohl by ji každý rok nést," plánuje hejtman. Kopii vyrobí šperkař Jiří Urban z Turnova. Stal se vítězem krajského výběrového řízení, protože nabídl nejnižší cenu.
Originál dostal Karel IV. na hlavu v roce 1355. Císařská koruna byla vyrobena pravděpodobně v roce 962 v Římě. Nyní je součástí vídeňské klenotnice.
Sociálnědemokratickému členovi středočeského zastupitelstva Karlu Machovcovi zase vadí částka až jedenácti milionů korun, kterou bude stát pořádání oslav. "Považuji to za zbytečnou osobní propagaci lidí z vedení kraje," řekl Machovec.
Krajský mluvčí Martin Kupka se však staví proti tomu, aby se z průvodu a císařské koruny stal předmět politického boje. "Myslím, že i účastníci celé akce, kterých bylo vloni na dvacet tisíc, potvrdí, že nešlo o žádnou politickou propagaci. Chceme obnovit tradici královských průvodů, abychom přispěli k většímu přílivu turistů do regionu," uvedl Martin Kupka. Kraj chce napravit statistiky, podle nichž do Prahy ročně míří na čtyři miliony turistů, zatímco do středních Čech jen dvě stě tisíc.
Jako za císaře Karla
Pořádání průvodu vychází ze skutečné dobové události, která se opakovala v období po Velikonocích. Tehdy byly na Karlově náměstí v kapli vystaveny korunovační klenoty, k nimž putovali lidé z celé Evropy. A vedení kraje se hodlá blýsknout jako císař ve středověku. Z Karlova náměstí půjde průvod na Staroměstské náměstí, dále na Smíchov do Radotína, Černošic a Dobřichovic; druhý den přes Lety, Řevnice a Zadní Třebáň na Karlštejn. V každé obci, kterou jeho účastníci navštíví, bude kulturní program. Vloni se průvod konal poprvé. Pořadatelé budou chtít, aby mu požehnal kardinál Miloslav Vlk, stejně jako tomu bylo před rokem.
Středočeský kraj má smělé plány. Počítá s tím, že osmdesát procent celkové částky zaplatí evropské fondy, zbytek krajská kasa a sponzoři.
Podobné oslavy jako ve Středočeském kraji probíhají například v Kadani. Program je také dvoudenní a probíhá na několika scénách. "I s průvodem se částka na pořádání drží za poslední tři roky na úrovni jednoho a půl milionu korun," řekl kadaňský šéf odboru kultury Petr Hybner.
Oslavy mnohem levnější než jedenáctimilionové proběhly osmého a devátého března pod taktovkou Prahy 1. Dvoudenní akce s průvodem Karla IV. stála zhruba stejně jako slavnosti v Kadani. "Vešli jsme se do jednoho milionu korun," uvedla Iva Erbanová z tiskového oddělení radnice.
Foto: ČTK, Profimedia.cz, Wikipedia.org
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.