Benešová se omluvila Grygárkovi za justiční mafii
07.07.2010 15:35
Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová se už omluvila náměstkovi pražského vrchního státního zástupce Liboru Grygárkovi za to, že ho v souvislosti s vyšetřováním kauzy někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka veřejně označila za člena justiční mafie.
Učinila tak na základě rozsudku Krajského soudu v Praze z poloviny června. Kauza takzvané justiční mafie však zatím nekončí. Proti rozhodnutí se odvolali nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, exministr spravedlnosti Pavel Němec, místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera a náměstek Vesecké Karel Černovský, kterým soud omluvu nepřiznal.
Benešová o justičních představitelích v prosinci 2007 v pořadu Českého rozhlasu řekla, že fungují jako zákulisní justiční mafie, která se justici snaží plně ovládnout, aby sloužila zájmu vládnoucí garnitury, a že se snaží ovlivňovat kauzy v zákulisí, což se jim zatím daří. Podle již druhého rozhodnutí soudce Vojtěcha Cepla byly výroky bývalé nejvyšší státní zástupkyně nevhodné, Benešové se však mohly zdát pravdivé. Žalobě Grygárka však Cepl vyhověl.
"Moje výroky byly nepravdivé, za což se výše uvedenému (Grygárkovi) omlouvám," uvedla Benešová v omluvě. Podle Cepla totiž Grygárek neměl s Čunkovou údajnou korupční kauzou nic společného, pouze ji nechtěl projednávat v Čechách.
K TÉMATU: Justiční mafie. Benešová se omluví jen Grygárkovi
Špičky justice znovu u soudu. Kdo je tady mafie?
Ostatní žalobci se však podle Cepla ve vyšetřování bývalého vicepremiéra angažovali. "Činnost žalobců ve věci nestandardních postupů v případech Jiřího Čunka a katarského prince lze nazvat koordinovanou spoluprací bez ohledu na to, že instančně a procesně nebyl k této spolupráci žádný zjevný důvod a tvrzení žalované o manipulování kauzami má proto prokázaný skutkový základ," uvedl Cepl při odůvodnění červnového rozhodnutí. Prokázalo se podle něho i to, že žalobci svým jednáním překračovali svou pravomoc a že ti, kdo je kritizovali, se stávali oběťmi procesní šikany.
Cepl obdobně jako před dvěma lety uvedl, že žalobci se kvůli vyšetřování Čunka několikrát setkali, ačkoliv nikdo z nich neměl důvod do věci zasahovat. V Čunkově případě tak intervenovali a mohli kauzu ovlivnit. Soudce neuvěřil tvrzení žalobců, že se scházeli kvůli přátelským vztahům.
Justiční představitelé však s jeho verdiktem nesouhlasí. "Žalobci se odvolali, poslední odvolání dorazilo k soudu dnes," řekla mluvčí středočeského krajského soudu Zuzana Steinerová. Podle Kučerova právního zástupce Jaroslava Ortmana byl Ceplův nynější rozsudek pouze ospravedlněním jeho původního verdiktu z roku 2008, který však následně zrušil pražský vrchní soud. "Soudce neprovedl důkazy a účastnické výslechy, což mu vrchní soud nařídil," uvedl Ortman. Za svého klienta požaduje, aby odvolací senát rozhodnutí opět zrušil a přidělil k projednání jinému soudci.
Benešovou v roce 2008 zažalovali kvůli jejím výrokům také šéf jihomoravských státních zástupců Petr Coufal a státní zástupce Arif Salichov - tito dva muži však později své žaloby stáhli a ve druhém kole sporu už proto nejsou účastníky řízení.
Foto: ČTK, Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.