Běženci v cizině: od září jim pomáhalo 1500 dobrovolníků z ČR

Domácí
27. 11. 2015 11:20
Dobrovolníci pomáhají iráckému vozíčkáři.
Dobrovolníci pomáhají iráckému vozíčkáři.

Uprchlíkům v cizině pomáhalo od počátku září už víc než 1500 dobrovolníků z České republiky. Organizovali pomoc na hraničních přechodech, přes které běženci proudili. Zajišťovali potraviny i oblečení. Provoz a materiál pro lidi v tísni je denně stál v průměru kolem 20 tisíc korun. Oznámila to koordinátorka iniciativy Pomáháme lidem na útěku Zuzana Lenhartová.

Pomoc českých dobrovolníků ocenil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) či vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) je práce Čechů a Češek v táborech a na hranicích velmi viditelná a příliv uprchlíků by bez ní byl nezvladatelný.

V cizině se střídají skupinky dobrovolníků. Cestu si hradí ze svého. Peníze na materiální pomoc lidem v nouzi získávají většinou od rodiny, příbuzných a přátel. Nyní poskytla 1,25 milionu organizace Člověk v tísni, částku 1,2 milionu pak ministerstvo zahraničí.

"Všechny tyto peníze jsou určeny na materiální pomoc, tedy na nákup vody, jídla a hygienických potřeb. Budou použity v prosinci a začátkem příštího roku," uvedla iniciativa v tiskové zprávě. Zájemci mohou přispět na účet 359 6666 359/0800 s variabilním symbolem 199. Na sbírce s iniciativou spolupracuje Diakonie.

Dobrovolníci z Česka se nejprve vypravili pomáhat na budapešťské nádraží Keleti. Pak se vydali na hraniční přechod Röszke na maďarsko-srbské hranici. Provizorní tábor tam fungoval od 4. do 15. září, kdy se maďarská hranice zavřela.

Podle Lenhartové tam stát nic nezajišťoval. Dobrovolníci a neziskové organizace z různých zemí se postarali o provoz skleníku, kde uprchlíci přespávali. Pronajali také mobilní toalety. Zajišťovali jídlo. Teplou stravu nejdřív dodávali němečtí dobrovolníci, pak česká skupina.

Dobrovolníci pomáhají iráckému vozíčkáři.Od 23. září do 3. listopadu český tým organizoval situaci na srbsko-chorvatském přechodu Berkasovo-Bapska. Pořizoval jídlo a další materiál, ale hlavně zajišťoval provoz a informování. Denně tábor spotřeboval až 1000 půllitrových vod, bedny banánů a jablek, tisíce müsli tyčinek, 40 kilogramů cukru, čtyři plynové bomby a kanystr nafty. Dobrovolníci denně navařili přes 400 litrů čaje.

Podle Lenhartové jsou nyní v cizině tři desítky českých dobrovolníků. Deset jich působí na řeckém ostrově Lesbos, zbytek na Balkáně.

Pražské Autonomní sociální centrum Klinika vybralo na pomoc běžencům dosud téměř půl milionu korun. Na hranice do Maďarska a do Berkasova na srbsko-chorvatské hranici vyslalo přes 120 dodávek s oblečením a dalším materiálem.

Dobrovolník na srbsko-chorvatském hraničním přechodu.Na migranty, kteří se dostali do českých zajišťovacích zařízení, se soustřeďuje iniciativa Pomáháme uprchlíkům v detencích (PUDE). Podle koordinátora Alexandra Fleka od konce září na svůj transparentní účet vybrala 80 tisíc korun. Zatím využila 30 tisíc na pořízení bot, ponožek, prádla, jídla, hygienických potřeb a dalšího materiálu.

Víc než 400 dobrovolníků se už vystřídalo na pražském hlavním nádraží. Od začátku září pomohli téměř šesti stovkám uprchlíků. Iniciativa Hlavák má i seznam pěti desítek těch, kteří u sebe potřebné případně ubytují. "Z detencí jsou lidé často propouštěni večer. Do Prahy tak dojedou na noc, skončí právě na hlavním nádraží a nemají kam jít," popsali členové Hlaváku. Přístřeší zdarma nabídl i jeden hostel a jeden hotel.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ