Symbol nesouhlasu
Billboard s Havlem přesunut na dům, kde exprezident bydlel
29.06.2014 18:25
Billboard s portréty bývalého prezidenta a bojovníka za lidská práva Václava Havla a tibetského duchovního vůdce dalajlamy se přestěhoval z fasády domu ve Sněmovní ulici na Rašínovo nábřeží. Za doprovodu podporovatelů Tibetu a protibetské politiky byl přenesen na dům, kde kdysi bydlel Václav Havel a stále v něm žije jeho bratr Ivan M. Havel s manželkou Dagmar.
Na svůj dům ve Sněmovní plakát vyvěsil bývalý ministr životního prostředí a předseda nové strany LES Martin Bursík jako výraz nesouhlasu s obratem zahraniční politiky české vlády ve vztahu k Tibetu.Na billboardu je vedle tváří obou mužů text: "Pane premiére, mýlíte se, Češi Tibet podporují. Reaguje na fakt, že ministr zahraničí Lubomír Zaorálek při své návštěvě Číny podepsal prohlášení, že Tibet je neoddělitelnou součástí Číny. Česko se tak zavázalo, že nebude nikdy v budoucnu podporovat samostatnost Tibetu. Chce výměnou za ústup od dřívější zahraniční politiky pravděpodobně podpořit ekonomické zájmy státních podniků v říši středu. Havel byl velkým zastáncem autonomie Tibetu, 14. dalajlama byl jeho osobním přítelem a na jeho pozvání několikrát navštívil Česko.
Bursík na svůj dům billboard vyvěsil koncem dubna, ale počátkem června dostal dopis od pražských památkářů, aby ho odstranil, v opačném případě že mu hrozí pokuta za porušení památkového zákona. Památkáři plachtu považují za reklamní poutač. Bursík říká, že billboard není reklama, ale protestní transparent. Ve dvacetidenní lhůtě, kterou mu památkáři na odstranění plachty dali, však plachtu odstranil - a přemístil jinam. Ani Havlovi ale příslušná povolení od úřadů nemají. "Ve dvacetidenní lhůtě také odešleme úřadům odpověď, ve které píšeme, že fandíme památkářům v jejich snaze o to, aby žádné reklamy, poutače či billboardy nezakrývaly fasády domů v historickém centru města," řekla Bursíkova partnerka, bývalá poslankyně Kateřina Jacques.
Současně s vyvěšením plachty v dubnu spustil Bursík na webu petici za zachování podpory Tibetu nazvanou Podporujeme Tibet. "Václav Havel vtiskl České republice obraz země, která je principiálním ochráncem lidských práv. Byl první, kdo pozval Jeho Svatost dalajlamu na oficiální návštěvu. Tibet měl v České republice silného zastánce. Letos si okupaci Tibetu připomnělo vyvěšením tibetské vlajky šest set jedna radnic a více než sto škol, včetně Univerzity Karlovy," uvádí se mimo jiné v petici. Na internetu ji k dnešku podepsalo téměř 15 tisíc lidí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.