BIS: Husajn plánoval <span>útok na Svobodnou Evropu</span>

Domácí
29. 11. 2009 18:40
Česku hrozily tři teroristické útoky.
Česku hrozily tři teroristické útoky.

Chráněná Svobodná Evropa.Bývalý irácký diktátor Saddám Husajn plánoval teroristický útok na sídlo Svobodné Evropy v budově někdejšího Federálního shromáždění Praze. S odvoláním na informace Bezpečnostní informační služby to píše tn.cz. Uvedl, že plánovaný útok byl podle BIS jedním ze tří teroristických útoků, které už Česku hrozily. Jeden z nich se měl týkat židovských objektů v Praze. BIS tvrdí, že útokům zabránila. Podrobnosti tají, píše tn.cz.

Těžiště zmařených útoků, k nimž vydal pokyn Husajn, leží podle tn.cz v roce 1999, kdy BIS - tedy česká civilní kontrarozvědka - začala sledovat agenty irácké tajné služby DGI s diplomatickými pasy. BIS měla informace, že připravují teroristický útok na budovu rádia Svobodná Evropa u Václavského náměstí v centru Prahy.

ČTĚTE TAKÉ: BIS: Ruští agenti se vracejí k sovětské praxi

Tn.cz píše, že člověk z BIS tehdy pronikl přímo na iráckou ambasádu. Kontrarozvědka postupně zjistila, že útok má přijít z okna bytu, který je vzdálený od budovy rádia zhruba 80 metrů a DGI měla v plánu si ho pronajmout. Útok měl začít protitankovou střelou RPG 7 a nařídil ho Husajn, který tehdy v Iráku vládl.

Kromě protitankové střely měli teroristé připraveno nejméně šest samopalů, 11 pistolí a 2 tisíce nábojů se zásobníky, pokračuje tn.cz s tím, že některé samopaly měly tlumiče a zbraně agenti do České republiky přivezli v diplomatickém voze.

Česku hrozily tři teroristické útoky.Tn.cz píše, že Husajn si přál, aby bylo vysílání rádia Svobodná Evropa definitivně umlčeno. "Vydal své tajné službě pokyn, aby násilně narušila irácké vysílání Svobodné Evropy. Pro tuto operaci uvolnil značné finanční prostředky," řekl mluvčí BIS Jan Šubert.

Zásah objektu střelou by se podle odborníků neobešel bez obětí na životech. "Zásah takovým protipěchotním granátem by měl bezesporu pro ty osoby fatální následky," řekl tn.cz mluvčí vojenské policie Jan Čermák.

BIS se podle tn.cz podařilo útok odhalit a odvrátit. Výsledkem bylo, že Iráčané na své ambasádě v dubnu 2003 dobrovolně vydali zbraně, které chtěli použít. Právě kvůli bezpečnosti stály později několik měsíců před rádiem obrněné transportéry.

ČTĚTE TAKÉ: O Česko se zajímají agenti, potvrzuje armádní rozvědka

Husajnův režim padl při invazi zahraničních vojsk v čele s USA v roce 2003. Na straně USA se do operace nazvané Irácká svoboda zapojilo různým způsobem 49 zemí světa. Husajn byl dopaden později. V roce 2006 byl odsouzen k trestu smrti oběšením, oběšen byl ve stejném roce.

Rozhlasová stanice sídlila v budově někdejšího Federálního shromáždění od poloviny 90. let. Letos v červnu budovu převzalo Národní muzeum. Rádio se letos v květnu přestěhovalo do nové budovy na pražském Hagiboru. Nové sídlo je jednou z nejlépe střežených budov v Česku.

Foto: archiv TÝDNE

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ