Opakující se příběh
BIS odhalila tři ruské špiony v Praze. Museli v tichosti odcestovat

12.03.2015 13:15 Aktualizováno 12.03. 21:06

Bezpečnostní informační služba v poslední době odhalila v Praze tři ruské špiony, kteří museli v tichosti opustit Českou republiku. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek odhalení špionů odmítl potvrdit. Uvedl ale, že podobné záležitosti jsou stále se opakujícím příběhem.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Radek Soukup (7 hlasů) 12.03.2015 13:28

    BIS připomíná tragikomickou komedii střihnutou se stupidností....

  • Petr Vaněk (2 hlasy) 12.03.2015 13:50

    To je zase kachna. :-)))

  • Pavel Pospíšil (1 hlas) 12.03.2015 14:09

    Zeman, Klaus, Nejedlý???

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Sovětský RobotEMEK může zůstat. Již je zastaralý...

0 hlasů

Americké velvyslanectví v dané zemi si pravidelně tipuje různé nadějné začínající politiky, umělce, aktivisty, blázny, máničky, dokonce studenty ze středních škol před maturitou z řad zlaté mládeže, fakany prominentů režimu, politické strany, důstojníky armády, policie a nevládní organizace, skrze které potom v budoucnu prosazuje v dané zemi své zájmy. Jednotlivé americké ambasády v těchto zemích poté koordinují činnost mezi zpravodajskou službou USA, ministerstvem zahraničí USA a domácími subjekty v dané zemi. Američané důsledně dodržují „sanitary mode“ při zpravodajských hrách, tím se liší od mnoha tajných služeb, třeba i od ruské FSB. Nejčastěji to funguje tak, že americká ambasáda si zaváže vybrané subjekty ke spolupráci nějakou službou, pozorností, příspěvkem do pokladny, a to v dostatečném předstihu. Kolikrát uběhne i několik let mezi pozorností od amabasády a jejich první žádostí o protislužbu. Takto to fungovalo i při financování Václava Havla a jeho skupiny v 70. a 80. letech, kdy po něm chtěli „služby“ až po více než 10 letech, když ho protlačili do čela státu v pozici prezidenta poté, co mu různými cestami posílali prostředky více než dvě dekády.
Sanitary mode je základní pravidlo americké zpravodajské konspirace, že žádný americký občan nebo současný pracovník americké ambasády nesmí být jakkoliv zapojen do zpravodajské hry nebo rozkladné činnosti proti hostitelské zemi. Všechny operace probíhají za použití domorodého obyvatelstva, tzv. „natives“. Američani nezaměstnávají cizí státní příslušníky jako agenty, minimálně ne od 60. let a i tehdy to byli výjimky. Oni cizincům nevěří. Američané získávají pouze spolupracovníky, nikoliv agenty a ten proces probíhá velmi pomalu a zdlouhavě. Na začátku si vyberou nějakého objekta. Osobu. Tento objekt je obvykle politicky činný, pracuje v médiích, mediální agentuře, jako promotér, spisovatel, divadelník nebo lidskoprávní aktivista, student filosofie apod. První kontakt s objektem zajišťuje tzv. „pitcher“, něco jako nadhazovač nebo spíš dohazovač spolupracovníků. To je domorodec (native), který ovšem má zpravodajské krytí a má bilinguální výbavu.
Většinou je to krajan. Zvládá mluvit plynule jak rodnou řečí, tak anglicky. Pitcher tedy objekta kontaktuje s nějakou nabídkou. Obvykle jde o pozvánku na konferenci o lidských právech nebo o umění, kterou v dané zemi pořádá a sponzoruje americká ambasáda. Objekt, který pozvánku přijme, se tak dostává do soukolí přípravy objekta k vytěžení. V první fázi člověk vůbec netuší, že konferenci nějaká ambasáda sponzoruje. Když je pozorný, všimne si toho na plakátu úplně dole na seznamu sponzorů eventu, kde uvidí logo s nápisem „US Embassy“. Sponzorů je tam obvykle mnohem víc, ale ty tam jsou pouze jako operativní krytí, aby média nemohla o eventu napsat, že jde o čistou a výhradní akci amerického velvyslanectví. Nikde tam nenajdete napsaná procenta, který z uvedených sponzorů na plakátu zaplatil kolik procent výdajů na realizaci akce. Všechno to hradí ale Američané. Média toto přechází mlčením. Nevědí o tom.
Těch konferencí bývá mnohem víc, pitcher si objekta testuje, jestli je vhodným kandidátem a prověřuje si činnost jak jeho, jako fyzické osoby, tak i jeho nevládní organizace, nebo jak v Čechách říkáte „neziskovky“. První pozvánka na konferenci je čistě bez ničeho. Další pozvánky už obsahují různé „službičky“ a pozornosti, např. raut zdarma, ubytování přes noc v drahém hotelu zdarma, pokud není objekt z Prahy, ale přijel třeba z konce republiky, pokud se jedná o spisovatele nebo umělce, zajistí ambasáda náklady na vytištění knihy, pronájem galerie, aby umělec mohl vystavovat atd. V této fázi už pitcher ví, jestli objekt je vytěžitelný nebo ne. Pokud ano, přichází druhý level, pozvání na konferenci sem do USA.
Touto fází prošlo i mnoho politiků v Česku, např. pan Bělobrádek z KDU-ČSL. Jeho cesta na dva týdny do USA těsně po skončení voleb v roce 2013 byla hodně trapná událost, asi ji nemohli už zrušit, takové cesty se plánují v utajení i rok dopředu a předčasné volby do toho přišly hodně nešťastně.
Druhá fáze je již o konkrétních úkolech a plánech. Pitcher nikdy nedovolí expozici subjekta s osobou vyššího určení, pokud se za ni nemůže zaručit. Kdo dostane při návštěvě v USA na „konferenci“ pozvánku na setkání s bývalými vládními americkými politiky, kteří pracují pro americké nevládní skupiny a think-tanky, tak tam už jde o konkrétní úkoly a konkrétní obrysy nastíněné aktivní spolupráci s americkou stranou. Takový subjekt si potom z USA přiváží domů ony pověstné „notičky“ a příslib dalších sponzorských darů.

0 hlasů

Česká BIS má vystavený zákaz rozkladné činnosti proti americkým tajným službám na území ČR, s odkazem na LIAISON, i když tím lze jen opravdu těžko ospravedlnit nepřátelskou činnost amerických tajných služeb proti českým zájmům, průmyslu a zahraniční politice ČR.

0 hlasů

Redakce, ve třetím odstavci jste pomotali české diplomaty pracující v Moskvě s ruskými diplomaty pracujícími v Praze. To by se vám nemělo stávat.

0 hlasů

Zeman, Klaus, Nejedlý???

1 hlas

To je zase kachna. :-)))

2 hlasy

BIS připomíná tragikomickou komedii střihnutou se stupidností. Americké velvyslanectví se zde u nás snaží svrhnout legitimně zvoleného prezidenta a krom jiného ovládá zpravodajství České televize, která už je většině lidí pro svou naprostou tendenčnost a pokrytectví pro smích, ale o tom přeslavná BIS nic neuvádí a uvádět nebude, protože by od velkého amerického bratra dostala přes hubu.

7 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov