Zpráva o extremistech
BIS: Protiromské nálady ohrožují bezpečnost státu
30.07.2013 15:09 Původní zpráva Aktualizováno 30.07. 15:48
Bezpečnostní informační služba (BIS) varuje před radikalizací běžných občanů ve vztahu k menšinám, především Romům. "Z dlouhodobější perspektivy by se protiromské nálady části veřejnosti mohly stát výraznějším problémem pro bezpečnost státu než sice extrémnější, ale méně početné a relativně dobře zmapované skupinky pravicových extremistů," konstatuje BIS v nově vydané informaci o vývoji na extremistické scéně ve druhém čtvrtletí letošního roku.
V tomto období se odehrálo několik velkých protiromských demonstrací, a to v Duchcově a Českých Budějovicích. V Duchcově demonstrace vyprovokovalo brutální napadení mladého páru skupinou Romů. V Českých Budějovicích to pak byla situace na sídlišti Máj, kde jsou podle některých občanů nedobré bezpečnostní podmínky.
"Přestože mezi účastníky těchto akcí byla i řada pravicových extremistů, dominantní část tvořili běžní občané, kteří ventilovali svou nespokojenost s podle nich nedostatečným řešením problémů s romskou minoritou a s přístupem veřejných orgánů zodpovědných za tuto oblast," upozorňuje BIS a varuje: "Běžných občanů se totiž nejvíce dotýká drobná nedostatečně řešená kriminalita či narušování veřejného pořádku v blízkosti jejich obydlí. Pokud dojde i k menšímu impulsu, jsou jejich každodenní problémy a z nich vyplývající frustrace v kombinaci s latentním anticikanismem ventilovány a ústí v radikálnější projevy."
Mezietnické napětí je proto podle zprávy Bezpečnostní informační služby potřeba začít razantně, pragmaticky a bez emocí řešit. "Jinak z dlouhodobé perspektivy hrozí postupná eskalace tohoto problému a s tím i růst skepse části veřejnosti vůči demokratickým principům," dodává zpráva.
Zatím ale podle zprávy větší podpora extremistickým pravicovým skupinám nehrozí. Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) sice v 22. červnu 2013 v Duchcově uspořádala demonstraci, které se zúčastnilo zhruba tisíc osob, z nichž zhruba polovina patřila k DSSS. "Přes relativně vysokou účast se jí ale nepodařilo situace využít k získání vyšší popularity," míní BIS.
Při demonstracích v Českých Budějovicích, při kterých došlo k velkým střetům demonstrujících s policií a byly v nich desítky zatčených, se již neangažovala. Do budějovických demonstrací se zapojily hlavně formálně neorganizované skupinky pravicových extremistů a hooligans, často z různých koutů republiky, z nichž mnohé střety s policií iniciovaly. Personálně ale byli podle zprávy většinově zastoupeni místní občané.
K výbuchu ještě pár let chybí, říká expert
"V tuto chvíli jsou extremisté schopni aktivizovat některé nespokojené občany na lokální úrovni, ale zatím nemají sílu podchytit to celkově," souhlasí se zprávou BIS odborník na extremismus, politolog Miroslav Mareš.
Pokud se však podle něj nezačne situace řešit, mohlo by dojít k mnohem nebezpečnější formě protiromských nálad. "Demonstrace by mohly být na několika místech zároveň, zapojovaly by se do toho i organizované struktury lidí z maloměsta, kde je větší homogenita, vytvářely by se domobrany," popisuje černý scénář toho, jak by napětí pod vlivem zvýšené kriminality, špatných sociálních a podobně mohlo eskalovat.
Zatím ovšem je tato situace ještě vzdálená. "Není to otázka měsíců, ale spíše let, pokud se budou zhoršovat sociální podmínky a bude taková nespokojenost s politickou situací jako nyní," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Mareš. Řešením je podle něj důsledná práce v sociálně vyloučených lokalitách a s drobnou organizovanou kriminalitou. Policie se tak podle ně musí zaměřit například na ty oblasti, které lidi trápí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.