Bitva končí. Historický dům v Revoluční asi čeká demolice

Domácí
3. 9. 2010 14:15
Současná bodova domu v Revoluční ulici.
Současná bodova domu v Revoluční ulici.

Proti je řada odborníků, proti je veřejnost. Přesto vše směřuje k tomu, že se novorenesanční dům v Revoluční ulici v centru Prahy demolici nevyhne. Pohled na historický památkově chráněný objekt nahradí kritizovaná novostavba.

Kvůli domu se do sporu dostali už i památkáři mezi sebou. Nedávný souhlas pražského ředitele Národního památkového ústavu Michaela Zachaře s demolicí budovy vzbudil vlnu nevole. Jeho nadřízená - šéfka celého Národního památkového ústavu Naďa Goryczková - se ostře ohradila proti tvrzení, že Zachař rozhodnutí konzultoval s dalšími odborníky z ústavu.

Ve čtvrtek se kvůli kladnému stanovisku k demolici dokonce sešla Vědecká rada ústavu, která se zabývala možností, zda verdikt Zachaře nezměnit. "Jednali jsme přes čtyři hodiny. Výsledek ale není jednoznačný. Ty názory odborníků na památkovou péči a architektů se různí. Jde o velmi urbanisticky komplikovanou situaci," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ ředitelka Goryczková.

Konečný verdikt republikových památkářů bude podle ní oznámen v příštím týdnu. Ani jejich případná změna přístupu ale památku nemusí zachránit.

Hlavní slovo má Praha

Návrh nové budovy, která má nahradit novorenesanční dům v Revoluční.Podobně jako v případě kritizované opravy Karlova mostu, ke které se úřad v minulosti stavěl s velkými výhradami, není názor celorepublikových památkářů zavazující. Konečné slovo budou mít jejich kolegové z magistrátního odboru památkové péče a jejich ředitel Jan Kněžínek.

Ten oznámil, že o osudu domu v revoluční se bude skutečně rozhodovat v blízké době. "Celou věcí se bude zabývat výbor pro památkovou péči. Názor Národního památkového ústavu je jenom jedním z podkladů. Samozřejmě ale chceme stanoviska třeba i architektů a dalších odborníků," řekl Kněžínek.

Podle něj je situace s nápadem vystavět na křižovatce ulic Revoluční a Nové Mlýny podobná s případem Tančícího domu. "Myslím tím především situačně. Je to na kraji památkové rezervace a je to u mostu. Navíc dům, který by měl být demolován, má směrem k mostu slepou štítovou zeď," řekl Kněžínek, podle kterého tak dům v podstatě neohraničuje Revoluční ulici jako na druhé straně palác Vltava.

Pohled na studii novostavby z Revoluční ulice.Pro konečné rozhodnutí bude podle Kněžínka třeba především komplexně posoudit celé území. "Všechny limitující faktory, ale třeba i dopravní řešení v daném místě. Teprve poté se bude s konečnou platností rozhodovat,"  doplnil šéf pražských památkářů.

Zmizelé století

Podle Klubu za starou Prahu, který proti demolici objektu vystupuje, byla dnešní Revoluční ulice zastavěna řadou nových činžovních domů kolem v letech 1869 a 1870 v souvislosti s dokončením mostu Františka Josefa I. (dnes Štefánikův). Zmiňovaný dům s historizujícím dekorem byl původně druhý v řadě. Budova takzvaných Eliščiných lázní, která řadu budov uzavírala, byla stržena v roce 1940 kvůli stavbě nájezdu na most.

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ