Výsledky letošních eurovoleb jsou známy. Vítězem se stalo premiérovo hnutí ANO, které získalo šest křesel, ale ani hnutí Tomia Okamury nezůstalo bez mandátu. Do Evropského parlamentu se probojoval generál Hynek Blaško, který díky hlasům voličů přeskočil i lídra hnutí Ivana Davida. Kdo je Blaško a jaká byla jeho politická kariéra?
Hynek Blaško, který letos oslaví 64 narozeniny, vystudoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově, Vojenskou akademii v Brně a později také vojenskou akademii bundeswehru v Německu. V armádě prožil skoro čtyřicet. Během této doby se mu povedlo dosáhnout největšího z kariérních ocenění ve své profesi, stal se velitelem Společných sil armády České republiky. Z rukou bývalého ministra obrany Martina Stropnického získal za svou práci i vojenské resortní vyznamenání - Záslužný kříž. Po desítkách let ve službě však nastal čas k odchodu do důchodu. V roce 2012 se Blaško rozhodl ukončit aktivní činnost v armádě a stal se z něj generál v záloze.
Tragédie v rodině
Čeho by chtěl generál Hynek Blaško v Evropském parlamentu dosáhnout? A jaký je jeho názor na současnou Unii? Na tyto a další otázky se dozvíte odpověď již ve čtvrtek, kdy bude nový europoslanec exkluzivním hostem Duelu Jaromíra Soukupa. Diskuzní pořad začíná ve 21.15 na TV Barrandov. |
Před několika lety se noviny hemžily zprávami o tragické události, která Blaška potkala. Generál přišel nejen o devítiletého syna, ale i o svou partnerku. Jeho dítě tehdy znásilnil a zabil slovenský pedofil Antonín Novák, kterého soud za jeho hrůzný čin odsoudil na doživotí. Několik měsíců po úmrtí syna, zemřela i Blaškova přítelkyně, která se otrávila oxidem uhelnatým po závadě na sporáku.
Ztráta syna přivedla Blaška na nápad stát se patronem projektu Přijdu včas, který se zabývá bezpečností dětských hřišť.
Cesta do politiky
Blaškova politická cesta není sice tak dlouhá jako jeho působení v armádě, ale i přesto vzhledem k výsledkům v eurovolbách úspěšná. V roce 2016 kandidoval za Stranu Práv Občanů v krajský volbách, ve kterých se stal krajským zastupitelem na Vysočině. O rok později zkusil štěstí a rozhodl se ucházet o post poslance, mandát však nezískal. Neúspěch ho provázel i ve volbách do Senátu, ve kterých již figuroval jako nestraník za Okamurovo hnutí SPD. Ani tento pokus mu nevyšel a umístil se na sedmém místě. Letošní eurovolby už ale dopadly lépe, jeho jméno zakroužkovalo 47 505 lidí a generál ve výslužbě míří do Bruselu.