Blokáda hranic: Tak zase za týden
21.02.2007 09:58 Aktualizováno 21.02. 12:45
Protest patnácti rakouských odpůrců Temelína, kteří ve středu od deseti do jedenácti hodin blokovali hraniční přechod Wullowitz/Dolní Dvořiště, nezůstal na české straně bez odezvy. Temelín přišlo do Dolního Dvořiště podpořit sedm českých studentů s transparentem "České plány zhatí Rakušáci boubelatí". Odpůrci Temelína chtějí v blokádách pokračovat zase příští středu.
Bez větších problémů se obešla středeční hodinová blokáda rakouských protitemelínských aktivistů na hraničních přechodech Wullowitz/Dolní Dvořiště a Weigetschlag/Studánky.
Protesty, které začaly v 10 hodin, ukončili demonstrující krátce po jedenácté hodině. Většina řidičů o akci věděla předem a vyčkala, až protest skončí. Jen několik motoristů ve Studánkách využilo sousední, asi 20 kilometrů vzdálený přechod Guglwald/Přední Výtoň.
Zajímavostí bylo, že ve Wullovitzu proti blokádě demonstrovalo sedm mladých lidí z Česka.
Naposledy zatarasili Rakušané hranici u Wullowitzu minulou středu a dnes ohlásili další blokády již tří hraničních přechodů na příští středu.
Organizátoři z hornorakouského sdružení Atomstopp protestovali proti údajnému nedodržování dohody o bezpečnosti elektrárny, uzavřené před sedmi lety v Melku. Chtějí přinutit rakouskou vládu, aby podala proti Česku mezinárodní žalobu. V tiskovém prohlášení pohrozili, že pokud rakouský kancléř Alfred Gusenbauer neoznámí takové kroky při návštěvě v Praze 27. února, zablokují 28. února tři hraniční přechody.
Ve Wullowitzu se sešlo asi 30 odpůrců elektrárny, kteří dvěma nákladními a několika osobními auty zatarasili silnici u rakouské celnice. Někteří přijeli i s dětmi. Zhruba deset lidí pak dodávkou a třemi auty znemožnilo provoz na hranici ve Weigetschlagu.
"Na rakouské straně se vytvořila asi 300 metrů dlouhá fronta aut. Všichni počkali na konec protestu, žádné problémy jsme nezaznamenali," řekl vedoucí referátu cizinecké a pohraniční policie v Dolním Dvořišti Miroslav Dvořák. Vedle rakouských odpůrců se do Dolního Dvořiště vypravilo i sedm studentů z Českých Budějovic, kteří rozvinuli českou vlajku a transparent s nápisem "Všechny české plány zhatí Rakušané boubelatí".
"Policisté je nepustili blíže k protestujícím, aby nedošlo ke konfliktům," dodal Dvořák.
Na sousedním přechodu ve Studánkách zůstalo během blokády stát směrem do Rakouska asi pět kamionů a 15 osobních aut. "Řidiči osobních vozidel se většinou vraceli zpět a jeli přes Přední Výtoň," řekl Jiří Stuchlý z tamní cizinecké policie.
Česká diplomacie: Blokáda narušuje důvěru
Česká diplomacie je zklamaná, že Rakousko nezabezpečilo průjezdnost hraničních přechodů. Blokády považuje za narušování vzájemné důvěry v česko-rakouském bezpečnostním dialogu o provozování jaderných elektráren.
"Ministerstvo zahraničních věcí vyjadřuje obavu, zda postoje hornorakouských úřadů nevytvářejí na rakouské straně, zejména mezi aktivisty hornorakouských občanských iniciativ, nerealistická očekávání," uvedl v prohlášení Černínský palác. Úřad doufá, že nová rakouská vláda pomůže posílit "realismus a důvěru" ve vzájemných vztazích.
Hornorakouský zmocněnec pro jaderná zařízení Radko Pavlovec reakci ministerstva označil za nepochopitelnou. "Místo aby se vláda snažila přinutit provozovatele Temelína k odstranění závažných bezpečnostních nedostatků, kritizuje prostřednictvím ministerstva zahraničí ty, kteří protestují proti porušení závazné mezinárodní dohody," prohlásil Pavlovec.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.