Pokud bude antiklausovská koalice pokračovat v současném stylu, bude v pátek účast Jana Švejnara na Hradě víceméně formální. KDU-ČSL se od něj čím dál hlasitěji odvrací, ČSSD hlavně řeší vnitřní problémy a KSČM všechny prezidentské počty postavila na hlavu nominací vlastního kandidáta.
Jan Švejnar by od účasti v prezidentském klání mohl rovnou odstoupit, protože komunisti se rozhodli zamíchat kartami po svém: našli vlastního kandidáta. Tři hodiny před včerejší půlnocí začaly přibývat na nominační listině Jany Bobošíkové podpisy komunistů a bylo jasné, že Klause a Švejnara, dosud známé kandidáty, doprovodí ve volebním klání europoslankyně. Komunisti tím nejspíš předeslali výsledek páteční volby. Bez šestadvaceti hlasů poslanců KSČM se Švejnar ani nepřiblíží zisku svého soupeře Václava Klause z posledního kola prezidentské volby.
ČTĚTE TAKÉ Komunisti vysílají do boje o Hrad Bobošíkovou
V podstatě nejde o to, jak silnou podporu získá komunistická kandidátka Bobošíková. Její účast ve volbě znamená jediné: komunistické hlasy nezíská Švejnar, což otevře Klausovi cestu k vítězství. "Vzniká problém, zda angažmá Bobošíkové není v rozporu s usnesením výkonného výboru nepodporovat Václava Klause," přemítal ještě před verdiktem strany komunistický místopředseda Jiří Dolejš.
I kdyby si oba tábory podržely stejnou sílu, s níž se minulou sobotu rozešly z Hradu, zřejmě by vítězství stejně mohl slavit Václav Klaus. Stačilo by jediné: návrat senátora Josefa Kalbáče na Hrad. Minulý pátek pokaždé podpořil Václava Klause, v sobotu mu to znemožnil zdravotní stav. Jeho hlas nakonec chyběl současné hlavě státu ke znovuzvolení.
Dnes není zřejmé, zda se Kalbáč ve Španělském sále nakonec objeví. Ani jeho absence však nesnižuje Klausovy šance. Nedá se vyloučit, že někdo z devíti lidoveckých zákonodárců ze Švejnarova tábora nakonec změní názor a přeběhne ke Klausovi. Za současného prezidenta totiž začal lobbovat jihomoravský hejtman Stanislav Juránek, který zároveň působí jako šéf nejsilnějšího a nejvlivnějšího stranického regionu.
Tajná versus veřejná volba
ČSSD, zelení a komunisti tajnou volbu odmítají, protože nahrává zákulisním obchodům, kterými si ODS pojistila Klausovo vítězství. Socialisté kladou rovnítko mezi příznivci tajné volby a Klausovými voliteli.
ČTĚTE TAKÉ: Lidovci chtějí prezidenta volit tajně
Ve sněmovně má možná pořád větší sílu blok, který chce opakovat trýznivou proceduru veřejné volby. Pro jeho nejsilnější součást - sociální demokracii - jde o poslední možnost, jak udržet své hlasy pohromadě. I tak je ale ČSSD s poslušností svých zákonodárců na štíru, což předvedl poslanec Evžen Snítilý. Důvody pořádně neobjasnil: nátlak na něj prý nečinila ODS ani ČSSD. Snítilý jen mlhavě hovoří o událostech, které předcházely volbě, přesto zvažuje konec členství v poslaneckém klubu ČSSD.
Ani se nedokázal vyjádřit, pro koho bude v pátek hlasovat. Od Paroubka si za to vysloužil jemně formulované ultimátum: "Pokud bude v pátek volit podle toho, jak stojí v usneseních sociální demokracie, nebude mít jeho předchozí působení význam." Řečeno jasně: budoucnost ve straně má Snítilý jistou výměnou za hlas pro Švejnara. Zatím ojedinělý případ ukazuje, jaké fluktuaci hlasů by ČSSD vzdorovala v případě tajné volby. Stále platí slova, která služebně starší socialističtí poslanci opakovali před volbou: Švejnar není náš kandidát; ze dvou pravicových kandidátů můžeme zvolit toho, komu víc věříme.
Foto: Lucie Pařízková