Když se loni dostala na veřejnost videonahrávka schůzky prezidentského kancléře Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa, byl to první přímý důkaz, že se o Hrad nebojuje v rukavičkách. Rozplétat špinavé pozadí volby hlavy státu začíná Obvodní soud pro Prahu 1. V takzvané kauze Savoy jsou obviněni expolicista a někdejší člen rozvědky, že stojí za únikem inkriminovaného záznamu schůzky.
Pro veřejnost to měla být naděje, že se konečně dozví podrobnosti o zmanipulovaném pozadí loňské prezidentské volby. Jenže projednávání takzvané kauzy Savoy se nakonec zřejmě odehraje - až na rozsudek - kompletně za zavřenými dveřmi.
"Zatím stále nedošlo ke snížení stupně utajení, s největší pravděpodobností bude projednávaná věc bez přítomnosti veřejnosti," potvrdila on-line deníku TÝDEN.CZ soudkyně Olga Kalašová, která má případ na starosti.
VŠE O PŘÍPADU SAVOY ČTĚTE ZDE
A jistá je i další věc: ve středu, během prvního dne líčení, verdikt ještě nepadne. "S ohledem na omluvu jednoho ze svědků nebude ještě rozhodnuto, věc bude odročena," má jasno Kalašová.
Topolánek mezi svědky?
Právní zástupce jednoho z obviněných, někdejšího člena policejního útvaru zvláštních činností Jiřího Dvořáka, Bronislav Šerák neuspěl zatím ani s návrhem předvolat jako svědka expremiéra Topolánka.
"Když o tom tolik ví, ať promluví," argumentoval Šerák již v přípravném řízení. Státní zástupce mu však nevyhověl.
Advokát se proto chystá návrh zopakovat. "K prvnímu líčení se zvou pouze svědci žalobce, o našich návrzích se teprve rozhodne. Budeme ale předkládat všechna již podaná jména," potvrdil Šerák, že by Topolánka rád vyslechl jako svědka.
ČTĚTE TAKÉ: Kauza Savoy: obhajoba chce předvolat Topolánka
Expremiér se o kauze Savoy zmiňoval jako o "nejotřesnějším polistopadovém případu politické manipulace". A po spekulacích, že za toskánskou aférou stojí stejní lidé jako v kauze Savoy, otevřeně vyzval svého nástupce, současného premiéra Jana Fischera, aby se ve věci více angažoval.
"Po zveřejnění informace o zapojení Bakeše do špiclování v Itálii to pokládám za ještě naléhavější. Rozhodnutí o odtajnění je bohužel jen na rozvědce. A je to také otázka na předsedu vlády Jana Fischera. Domnívám se, že o všem dopodrobna ví," horlí Topolánek.
Rozvědka couvla
Opodstatněnost jeho slov připustil i sám šéf civilní rozvědky Ivo Schwarz, když v srpnu pro on-line deník TÝDEN.CZ poprvé připustil, že jeho úřad nebude trvat na zachování mlčenlivosti exrozvědčíka Petra Bakeše, druhého z obviněných.
"Na první čtení toskánská aféra sice nezavdává důvod, abychom měnili stanovisko. Přesto říkám, že se nebráním o tom se soudci či státním zástupcem ještě jednou diskutovat," potvrdil tehdy Schwarz.
Jenže nakonec vše zůstává při starém a veřejnost tak zřejmě nebude mít přístup k projednávání případu. Platí i možný trest pro viníky, kteří stojí za únikem videonahrávky. Za jejich čin jim hrozí až pětileté vězení za trestné činy zneužívání pravomoci veřejného činitele a neoprávněného nakládání s osobními údaji.
Foto: Robert Zlatohlávek, ČTK, Lucie Pařízková