Životy prezidentských kandidátů Václava Klause a Jana Švejnara se v posledních týdnech nápadně podobají - oba shánějí u politiků podporu, jezdí za lidmi do regionů, rozdávají rozhovory. Teď, dva týdny před volbou pána Hradu, také oba vyrukovali s novou knihou.
Švejnar v ní rozpráví o politice, dějinách, globalizaci, komunikaci a prezidentské funkci. Klaus se zase pustil do odborné analýzy české transformace devadesátých let. Rozdíl je také v tom, jak oba knihy pojali: Klaus říká, že nejnovější titul je apolitický, Švejnar se do svého soupeře leckdy pouští.
Podobnost čistě náhodná
Prezident Klaus tvrdí, že načasování je čistě náhodné. Na počátku zrodu knihy loni v květnu či červnu prý nemohl tušit, kdy se podaří publikaci vydat. Neměl navíc ani ponětí, že jeho soupeřem v prezidentské volbě bude právě česko-americký ekonom Jan Švejnar. V knize, k jejíž četbě jsou zapotřebí dostatečné odborné znalosti, se Klaus o Švejnarovi ani nezmiňuje, nepatří podle něj k relevantním figurám transformace české ekonomiky.
Knížku nazvanou Makroekonomická fakta české transformace napsal ekonom Klaus s Vladimírem Tomšíkem z České národní banky. Opatřena je množstvím grafů a tabulek. Při jejím představení Klaus ve středu uvedl, že sice není určena pro nositele Nobelovy ceny, nejširší laická veřejnost si v ní ale také zřejmě moc nepočte. "Následující text vznikl jako odborný esej, ve kterém jsme se záměrně omezili na ryze ekonomické otázky a upozadili jsme otázky institucionální a politické," píší autoři v úvodu.
Naopak Švejnar se na ekonomická témata dívá právě z těchto úhlů. "Zdůrazňoval jsem, že Československo nemá důvod ke spěchu, protože na rozdíl od Polska a Ruska nemělo hyperinflaci. Zdůrazňoval jsem nutnost připravit pevný právní rámec, bez kterého není možné spustit privatizaci a další reformy," říká Švejnar v knize Kam kráčíš, Česko?
Na rozdíl od Klause jeho cílem bylo, aby se kniha rozhovorů dostala před volbou k co nejširší veřejnosti i poslanců a senátorům, kteří ho na Hrad mohou zvolit. Představit se ji chystal už v úterý, kvůli tiskové chybě se ale autogramiáda přesunula až na příští týden.
Švejnarova kniha je vlastně rozhovor s novinářem Karlem Hvížďalou. Ten se Klausova soupeře mimo jiné ptá, co si myslí o kuponové privatizaci. "Prosadil se gründerský kapitalismus, který se před dvěma stoletími praktikoval na Divokém západě. My jsme ale byli uprostřed Evropy a Evropa nám nabízela právní i technickou pomoc, ale my jsme nechtěli anebo nebyli schopni ji přijmout," soudí Švejnar.
V knize také srovnává vývoj české ekonomiky se zeměmi střední a východní Evropy. "V důsledku onoho poklesu v polovině devadesátých let ztrácíme proti státům, které rostou ročně o čtyři až osm procent, kolem deseti až dvaceti procent. Řečeno lapidárně: příjmy obyvatelstva jsou v důsledku tohoto selhání každý rok o deset až dvacet procent nižší, než by mohly být, kdyby nedošlo k recesi v letech 1996 až 1998," vysvětluje Švejnar.
Zatímco Klaus se v knize striktně pohybuje v makroekonomické oblasti, Švejnar se dotýká i jiných témat. I zde stojí v opozici proti Klausovi: "Ze všech kritických úvah ve vztahu k EU, které u nás slyším, cítím obrovský nedostatek sebedůvěry. Máme strašnou tendenci podceňovat, co všechno můžeme v EU dokázat, jak moc se tam můžeme prosadit. Stále zde převažuje vidění ´my´, tedy Česká republika a ´oni´, to znamená Brusel a EU. To je nesmysl! Brusel a EU, to jsme také ´my´."
Foto: Karel Šanda, ČTK