Klaus zahájil <span>senátní kolečko</span>, lidovci jsou půl na půl

Domácí
8. 1. 2008 11:59
Prezident Václav Klaus se setkal s lidovci.
Prezident Václav Klaus se setkal s lidovci.
Prezident Václav Klaus na setkání s lidovci.

S úsměvem, ale bez příslibu hlasů v prezidentské volbě dnes Václav Klaus odcházel z návštěvy senátorů KDU-ČSL. Lidovci dál zůstávají ve svých názorech na prezidentské kandidáty nejednotní: Část z nich podporuje Švejcara, část chce volit Klause.

Volbu hlavy státu probíral Václav Klaus s lidoveckými senátory asi hodinu a půl. A přestože žádný konkrétní slib od nich nezískal, byl při odchodu optimistický: „Můj pocit z toho je dobrý. Snad bude šance, abych nějaký hlas dostal i z tohoto senátního klubu. Mohu říci, že při loučení a podávání si ruky někdo řekne: Mnoho štěstí. Tak to mohu brát jako relativní povzbuzení," doufal Klaus.

Klub senátorů KDU-ČSL je vůči volbě hlavy státu naladěn zhruba stejně jako klub poslanecký. „U nás je to zhruba půl na půl," odhadovala dnes šéfka klubu lidoveckých poslanců Michaela Šojdrová. A podobně to vidí i lidovecký místopředseda Senátu Petr Pithart: „My nemáme potřebu dělat nějaké skóre, ale rozhodně to není jednoznačné ani pro jednoho, ani pro druhého." Šojdrová i Pithart se netají tím, že jejich hlasy budou patřit Janu Švejnarovi.

Nejednotní jsou lidovci i v názoru na to, jestli by volba prezidenta měla být tajná, nebo veřejná. Variantu otevřeného hlasování se pokusí prosadit ČSSD. Někteří lidovci nevylučují, že jsou ochotni veřejnou volbu podpořit. „Já myslím, že veřejná volba má v sobě něco dobrého, že aspoň voliči vědí, jak kdo hlasuje," řekl lidovecký vicepremiér Cyril Svoboda. Oproti tomu třeba místopředseda klubu senátorů KDU-ČSL Milan Špaček by raději volil tajně. „Pokud se volitelé shodnou na veřejné volbě, nemám s tím problém. Ale ne každý chce, aby se vědělo, jak se hlasuje," řekl serveru TÝDEN.CZ Špaček.

Tajnou volbu preferuje i Václav Klaus. Veřejná volba má podle něj odůvodnění jen v revolučních dobách, jako byl například zánik Rakousko-Uherska nebo pád komunismu v Československu.

K možnosti návratu šéfa lidovců Čunka do vlády Klaus řekl, že je to věcí koalice. S lidovci mluvil i o církvích. Co se týče aktuálního návrhu zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi, bude prý respektovat dohodu politického spektra. „Táhneme za sebou zbytečné břemeno," komentoval prezident fakt, že debata o vyrovnání s církvemi se táhne už léta.

Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Muž v Praze osahával ženy. Už ho mají, činů lituje, svádí to na klukovinu

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ