Europoslankyně Jana Bobošíková vstoupila do vyjednávání o druhé prezidentské volbě. Odpoledne dorazila do budovy Poslanecké sněmovny, kam si ji pozvali komunisti. Pokud se podepíší pod její nominaci, udělají z ní prezidentskou kandidátku.
"Máme-li být důležitým nebo rozhodujícím hráčem ve hře o obsazení hradu, tak chceme, aby tak s námi bylo zacházeno," prohlásil po jednání s Bobošíkou šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik. Europoslankyně by podle něj byla lepším kandidátem, než jsou oba dva zatím známí - Václav Klaus a Jan Švejnar - a komunisti chtějí, aby s nimi Strana zelených a ČSSD o jejich požadavcích jednala.
Lhůta pro podání nominací končí o půlnoci. K tomu, aby se Bobošíková dostala do prezidentského klání, postačí podpis deseti komunistických poslanců.
Radar postavíme sami
Poslankyně Evropského parlamentu dorazila do prostor poslaneckého klubu KSČM v červeném kostýmku, ale prý s velkým napětím. Na komunistické poslance její odpovědi ale patrně zapůsobily, protože ji odměnili potleskem.
"Hovořili jsme o radaru, zde mám naprosto řekla bych zatím ojedinělý názor: postavme si radar sami, nestavme ho ve službách jakékoliv cizí mocnosti," naznačila Bobošíková posléze jedno z témat diskuse s komunisty. Mluvilo se i o jaderné energetice: "Já jsem naprostým přítelem jaderné energetiky. Domnívám se, že všichni chceme svítit, topit, pouštět počítače a na to opravdu biomasa nebo větrné elektrárny nestačí."
Komunisti jednají o strategii pro druhé kolo prezidentské volby od úterního rána. Jejich výkonný výbor se dohodl na tom, že se až do půlnoci - kdy končí lhůta pro nominace - budou snažit vyjednat u Strany zelených a ČSSD podporu pro jedno z pětice jimi navržených jmen. Ovšem vzhledem k tomu, že všichni - kromě Jany Bobošíkové - možnost kandidatury téměř jistě vyloučili, mluví dnes komunisti jen o ní.
Šéf komunistických poslanců Kováčik naznačil, že Bobošíková by mohla být kandidátkou až pro případnou třetí volbu. Pokud se nepodaří prezidenta zvolit tento pátek, bude KSČM žádat nejméně čtrnáctidenní lhůtu.
Z vyjádření místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše vyplynulo, že za touto vyčkávací taktikou KSČM je i snaha o nepřímý tlak na lidovce, kteří také ještě dolaďují svůj postoj k páteční volbě.
Foto: Jan Schejbal