Pondělí se podle očekávání stalo dalším dnem aktivit podporujících jednotlivé prezidentské kandidáty. Zatímco odbory podpořily Miloše Zemana prohlášením, že jeho protikandidát je pro ně nepřijatelný, 172 osobností iniciovalo dokument za účelem vyzdvihnutí hodnot Karla Schwarzenberga, který představili veřejnosti.
Odbory za Zemana
Pro Českomoravskou konfederaci odborových svazů (ČMKOS) je Karel Schwarzenberg, který je místopředsedou vlády, jako prezidentský kandidát nepřijatelný. Popřela by tak prý smysl všech svých protestů proti vládním reformám.
Odbory prakticky doporučily volit na Hrad Miloše Zemana, přihlásil se k jejich plánu pro Česko. Na tiskové konferenci přednesl stanovisko centrály její předák Jaroslav Zavadil.
O postupu při prezidentské volbě v pondělí jednala rada ČMKOS. Předáci svazů se shodli na tom, že pro odbory je nepřijatelné Schwarzenberga "preferovat, protože by tím popřely smysl všech svých demonstrací" proti vládním reformám. Podle odborářů reformy negativně dopadají především na zaměstnance. Schwarzenberg jako vicepremiér kroky vlády podpořil, většina návrhů pochází od ministrů jeho strany TOP 09, uvedla ČMKOS. Naopak Miloš Zeman se přihlásil k vizi odborů, v níž popsaly svá opatření, která by podle nich ekonomickou situaci a život v Česku zlepšila.
"ČMKOS je přesvědčena, že se voleb naši členové zúčastní a tato fakta při své volbě zohlední," ukončilo vedení centrály své prohlášení.
Odborová konfederace dříve výslovné doporučení, jaké strany či kandidáty by lidé měli nebo neměli volit, nedávala. Hodnotila hlavně programy stran a posuzovala, co by přinesly zaměstnancům. Z její analýzy vítězně vycházela levice. S konkrétní radou přišli předáci až loni na podzim před senátními a krajskými volbami. Odborářům i ostatním voličům tehdy přímo doporučili, aby nedávali svůj hlas koaličním stranám a jejich kandidátům.
Osobnosti pro Schwarzenberga
Karel Schwarzenberg je osobnost, která by jako hlava státu občany sdružovala, nikoliv rozdělovala. V další výzvě za jeho zvolení to v pondělí uvedly dvě desítky veřejně známých podporovatelů. Mezi autory akce na Schwarzenbergovu podporu jsou mimo jiné sociolog Ivan Gabal, hudebník Michael Kocáb či někdejší politici Jan Ruml a Fedor Gál.Před prvním kolem prezidentské volby se asi 130 osobností podepsalo pod dokument Výzva tříkrálová za zvolení Schwarzenberga. Nynější akci její organizátoři označili za "druhou výzvu tříkrálovou" na podporu jejich favorita. V pondělí začne fungovat také telefonické centrum Schwarzenbergova týmu. Jeho příznivci z řad známých osobností z něj budou telefonovat voličům a přesvědčovat je, aby do čela státu volili předsedu TOP 09.
Schwarzenberga podpořili mimo jiné režisér Miloš Forman, herec Jan Tříska, herec a scenárista Zdeněk Svěrák, hudebníci David Koller, Ondřej Soukup nebo Michal Pavlíček, olympionička Věra Čáslavská, dirigent Libor Pešek, biskup Václav Malý, diplomat Martin Palouš, senátorka Eliška Wagnerová, bratr Václava Havla Ivan a další. Míní, že je mezi uchazeči o Hrad jediným pokračovatelem někdejšího československého a českého prezidenta Václava Havla. Podle serveru iDnes.cz Schwarzenberga podpořilo už 172 osobností.
Ve druhém kole první přímé volby prezidenta se koncem týdne střetnou ministr zahraničí a předseda vládní TOP 09 Schwarzenberg s bývalým premiérem a někdejším šéfem sociální demokracie Milošem Zemanem.