Tomio Okamura podá kvůli vyřazení z prezdentské volby stížnost k Ústavnímu soudu. Chce zvrátit podle něj nespravedlivý rozsudek Nejvyššího správního soudu. Stížnost podá mezi svátky. Rovněž vyřazený Vladimír Dlouhý si zatím stěžovat nehodlá.
Okamura vyvracel argumenty, že údaje v petičních arších byly psány stejným písmem. Konkrétně mu vadí prohlášení předsedy volebního senátu NSS Vojtěcha Šimíčka, jenž zpochybnil pravost údajů na některých petičních arších, které odevzdal Okamurův volební tým. "V případě pana Okamury tam byly i celé petiční archy smyšlené, sepsané jednou rukou," uvedl ve čtvrtek Šimíček.
Podle vyřazeného uchazeče o Hrad tak stát "pošlapal" právo občanů nominovat vlastního prezidentského kandidáta.
"Mám nyní jen dvě varianty: rezignovat a nechat na sobě lživé obvinění, že jsem si falšoval petiční archy, anebo obhájit sebe a desetitisíce lidí, kteří mi projevili důvěru svým podpisem," řekl Okamura novinářům. "Nezbývá mi, než požádat Ústavní soud rozhodnout o tom, zda jsem v právu já, nebo stát, který podle mého pošlapává základní práva občanů," dodal Okamura.
"Na ústavní stížnosti v obecné rovině jsme pracovali, už když jsme připravovali naše vyjádření k NSS, a myslím, že sám NSS nám poskytl dostatečné množství argumentů ve svém rozporuplném rozsudku," řekla Okamurova advokátka Klára Samková, která také na prezidentku kandidovala, ale zdaleka nesesbírala dost podpisů.
"Z celé republiky se mi hlásí koordinátoři sběru podpisů, kteří potvrzují, že za účelem čitelnosti vyplňovali údaje lidí, kteří jim je diktovali, a poté jim lidé tyto údaje podepsali," uvedl Okamura. Zákon neukládá povinnost, aby lidé vypsali svoje osobní údaje na petici sami," dodal prezidentský kandidát.
Odklad voleb?
Ústavní soud neváže při projednávání stížností žádná lhůta, podle mluvčí Jany Pelcové se však soudci budou snažit rozhodnout rychle. Případné stížnosti nezaregistrovaných prezidentských kandidátů dostanou na starost jednotliví soudci zpravodajové podle elektronického rozpisu práce. O všech nálezech pak bude hlasovat celé plénum, tedy sbor všech ústavních soudců. Nyní je jich 13.
V pravomoci Ústavního soudu je případně i odklad voleb. Podle Pelcové ale nyní nelze předjímat, zda soudci k odložení voleb skutečně přikročí. Soudci podle mluvčí dosud nevědí, co budou stížnosti obsahovat a s jakými argumenty kandidáti přijdou. "Nadále platí, že v současné době jsou volby řádně vyhlášeny," uvedla Pelcová. Rozhodnutí NSS už studuje analytický odbor Ústavního soudu.
Dlouhý nechce působit chaos
Dlouhý se nedlouho po Okamurovi vyjádřil, že nechce, aby se kvůli jeho stížnosti posouval termín voleb. "Nechci dále destabilizovat již tak neklidnou situaci v České republice z pozice člověka, jehož šance na postup do druhého kola nebyly veliké. Chci nadřadit politické uklidnění mému osobnímu zájmu." Zváží podání ústavní stížnosti až v případě, že ji Okamura či někdo další podá první a že se kvůli tomu budou muset volby odložit.
"Ve velké většině šlo pouze o chyby související s tím, že se nedohledalo trvalé bydliště," relativizoval vyřazení jeho podpisů z petic. Chybělo prý málo, s jinou taktikou by údajně mohl být právoplatným kandidátem.
Také se nechal slyšet, že zvažuje ve volbách podpořit Karla Schwarzenberga (TOP 09) - vyjádří se prý první týden nového roku.
NSS minulý čtvrtek vrátil do boje o Hrad předsedkyni Suverenity Janu Bobošíkovou. Dalším uchazečům o prezidentskou funkci soud nevyhověl. Po zprůměrování chybovosti kontrolních vzorků zůstalo Bobošíkové 50 810 podpisů, proto soud nařídil její registraci. Okamura a Vladimír Dlouhý i po zprůměrování chybovosti zůstali pod padesátitisícovou hranicí. Zvláště u Okamury soud upozornil na vysokou míru chybovosti podpisů.