Pozadí kauzy Savoy a pětice nezodpovězených otázek
10.07.2009 09:00 Analýza Aktualizováno 10.07. 09:07
Měl to být verdikt ve stylu chytré horákyně. Za vynesení videonahrávky, která zaznamenala schůzku hradního kancléře Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa, hrozil bývalým elitním policistům až pětileté vězení. Jenže ve zkráceném řízení vyfasovali pouze peněžitou pokutu a zákaz činnosti. Případ tím však nekončí: obhajoba podá odpor a celá kauza tak přece jen skončí až hlavním líčením.
A právě hlavní líčení by mohlo konečně rozkrýt dosud nezodpovězené mezery spletitého případu.
1) Kdo zařídil, že se usvědčující videonahrávka dostala na veřejnost?
Ze spiknutí, které mělo na svědomí zveřejnění záznamu, obvinil expremiér Mirek Topolánek opakovaně někdejšího šéfa rozvědky Karla Randáka a píáristu Lidového domu Petra Dimuna. Jenže pro své tvrzení nikdy nepředložil důkazy.
ČTĚTE TAKÉ: Video vynesli Randák a Dimun, tvrdí premiér
Měla je přinést například zpráva, kterou "na zakázku" expremiéra vypracovaly tajné služby. Studie BIS je však pro veřejnost tajná.
2) Zveřejní se někdy obsah zprávy, kterou tajné služby vypracovaly?
Nedá se předpokládat, že by v průběhu hlavního líčení byla zpráva zveřejněna. Případ totiž nadále podlého speciálnímu režimu utajení. "Dokonce samotný spis není v naší budově, ale na speciálním místě," tvrdí místopředseda Obvodního soudu pro Prahu 1 Libor Vávra.
Na utajení závěrů agentů nic nezměnila ani dřívější žádost vlády, aby vedení tajné služby zprávu zveřejnilo. Podle mluvčího BIS Jana Šuberta by takový krok znamenal nebezpečný precedens a práce agentů by tak ztrácela smysl.
ČTĚTE TAKÉ: Topolánek: Vláda možná uvolní zprávu o kauze Savoy
Obhajoba proto plánuje, že k soudu povolá alespoň expremiéra Topolánka jako svědka. Ve zkráceném řízení k tomu nedošlo. Zda bude někdejší ministerský předseda vypovídat při hlavním líčení, je zatím nejasné.
ČTĚTE TAKÉ: Kauza Savoy: obhajoba chce předvolat Topolánka
Topolánek je nyní na dovolené. K možnosti, že by před soudem prozradil, jaké bylo pozadí kauzy, se tak nevyjádřil.
"Jeho reakce bude možná až za čtrnáct dní," uvedla Zuzana Janetzká z tiskovéo odboru ODS.
3) Jakou roli v případu hráli obvinění policisté?
Bývalý člen Útvaru zvláštních činností Jiří Dvořák od počátku tvrdí, že byl zneužit pro "vyšší hru". "Podobné požadavky jsem plnil denně. Tohle nebyla žádná výjimka. Návštěvu v hotelu jsem řádně zaprotokoloval, pouze jsme nevyhotovili záznam o předání DVD. To však byla v tajných službách běžná praxe," tvrdil Dvořák v březnovém rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.
ČTĚTE TAKÉ: Obviněný v kauze Savoy: Papírově bylo vše v pořádku
Jeho interpretaci, podle níž je v případu pouze obětním beránkem, podporuje i čtvrteční verdikt soudu.
Expolicistu, kterému hrozil za zneužití pravomoci veřejného činitele a neoprávněné nakládání s osobními údaji až pětletý pobyt za mřížemi, potrestal pouze čtyřicetitisícovou pokutou.
A jeho kolegovi z rozvědky vyměřil trest ve výši sto tisíc korun. "Je zřejmé, že žaloba byla na vodě. Jinak by nesáhly k tak mírnému trestu. Pro nás to ale není výhra. Klient trvá na své nevině. Pokud by navíc přijal trest, nedostal by výslužné a odchodné. S tím se nesmíříme," připomíná Dvořákův obhájce Bronislav Šerák.
4) Jak přesně měla vypadat podpora pro znovuzvolení Klause prezidentem?
Weigl se údajně při výslechu přiznal, že na schůzce probíral s bývalým aparátčíkem Šloufem, zda by bylo vhodné, aby na Klausovu podporu vystoupil i někdejší premiér za ČSSD Miloš Zeman.
ČTĚTE TAKÉ: Potvrzeno. V kauze Savoy se lobbovalo za Klause
Šlouf nicméně Weiglovu výpověď nikdy nepotvrdil. Naopak si stojí za nepříliš přesvědčivé verzi, že šlo o informativní schůzku, na které chtěl získat kontakt na dávného společného známého. Jasné není ani, zda - případně za co - měl Weigl pověření podporu pro Klause vyhandlovat.
5) Půjde za špinavé pozadí prezidentské volby někdo "bručet"?
Byla to nebývale emotivní promluva, kterou loni v únoru přednesl tehdejší ministr vnitra Ivan Langer svému kolegovi z vlády, šéfovi reosrtu životního prostředí Martinu Bursíkovi. "Tak já ti to povim, jaká hra kolem toho byla. Jaká špinavá hra kolem toho byla. Kolik lidí půjde bručet!" zakončil plamennou řeč Langer.
ČTĚTE TAKÉ: Prezidentská volba odhalila střeva české politiky
Nicméně rok a půl po prezidentské volbě je zřejmé, že nekalé hrátky při volbě nikdo neodskáče. Do ztracena totiž dosud vyšuměly všechny kauzy, které se ve spojitosti se jmenováním hlavy státu objevily.
Neuspěl exsenátor Josef Novotný, jenž tvrdil, že měl být uplacen, policie odložila i případ s nábojnicemi, které dostala šestice zákonodárců. A za mřížemi neskončí - jak to vypadá - ani nikdo z aktérů kauzy Savoy.
Foto: Robert Zlatohlávek, Robert Sedmík, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.