Chybný vzorec
Právník: Vnitro špatně sčítalo podpisy kandidátů na Hrad
23.11.2012 15:14 Původní zpráva Aktualizováno 23.11. 16:18
Někteří právníci si myslí, že použitý vzorec na sčítání podpisů prezidentských kandidátů byl chybný. Oprávněnost námitky přiznalo on-line deníku TÝDEN.CZ i ministerstvo vnitra. "To, že se položky sčítají, je výklad autorů toho zákona. Každý na to má jiný názor. Autoři to takto vykládali od začátku legislativního procesu. Nejvyšší správní soud nyní rozhodne, zda jsme to sčítali dobře, nebo jsme si ten zákon špatně vyložili," komentoval to mluvčí ministerstva Pavel Novák. Do boje o Hrad se tak podle něj může vrátit Jana Bobošíková.
Anketa:
Z boje o Hrad byli kvůli chybějícím podpisům vyřazeni Tomio Okamura, Jana Bobošíková a Vladimír Dlouhý. Byl pro vás někdo z nich jasnou jedničkou volby?
-
Ano. 34 %
-
Ne. 48 %
-
Ještě nejsem rozhodnutý/á. 18 %
Na chybné sčítání chybových vzorků upozorňuje například ústavní expert Marek Antoš. "Velice mě překvapila a zarazila jedna věc. Ministerstvo vnitra oba dva vzorky, ze kterých počítalo chybovost, sečetlo. Podle mého názoru se vzorky měly například zprůměrovat. Takto sečtené to podle mého názoru neodpovídá Listině základních práv a svobod," řekl Antoš on-line deníku TÝDEN.CZ. Podle jeho odhadů by se tak díky verdiktu Nejvyššího správního soudu do prezidentské volby mohla vrátit Jana Bobošíková, která měla na arších nejméně vadných podpisů.
"Pokud dnes dojde k tomu, že ministerstvo vnitra vydá rozhodnutí, že moje kandidatura nebude uznána, tak se o tom poradíme v rámci Suverenity. Rozhodně ale neočekávejte, že dnes složíme zbraně. Necháváme si naprosto otevřené možnosti. Nadále se považuji za kandidáta na prezidentku. Budu se za něj považovat do té doby, dokud sama neodstoupím nebo nevyčerpám všechny prostředky právního státu, které jsou ve hře," uvedla Bobošíková.
Pochybuje i (ne)kandidát Dlouhý
Pochybnosti však má i neúspěšný kandidát o Hrad Vladimír Dlouhý. Ministerstvo mu započetlo jen 38 687 podpisů z více než 59 tisíc odevzdaných, Dlouhý předběžně odhaduje, že mu mělo být odečetno jen 10 319 podpisů. Konstatoval však, že ani v takovém případě by jeho kandidatura nemohla být zaregistrována. "Nicméně říkám to jako předběžný nález: zdá se, že v mém případě, a nejenom v mém případě, jsme nalezli numerickou chybu, dokonce i chybu ve vzorci, který je tam uveden," prohlásil Dlouhý.Chce proto podat odvolání k soudu, aby se skutečný stav kolem podpisů vyjasnil. Ujistil, že je připraven konečné rozhodnutí respektovat. Domnívá se, že ministerstvo vnitra odvedlo solidní práci.
Podle jednoho z tvůrců zákona, ředitele odboru všeobecné správy ministerstva vnitra a člena Státní volební komise Václava Henycha, je ale použitý vzorec správný. Na jeho straně je i jiný ústavní expert Jan Kysela. "Připadalo mi, že to, co líčil pan Henych, odpovídá dost korektnímu nakládání s petičními listinami. Tudíž se mi zdá, že podpisy, které byly vyřazeny, asi vyřazeny být měly," komentoval právník vyřazení podpisů.
Nejvíc podpisů při ministerské kontrole správnosti údajů na peticích ztratil Okamura. Přišel o 26 tisíc podpisů z téměř 62 tisíc odevzdaných, zůstalo mu jich 35 751. Podobně Dlouhému ministerstvo započetlo jen 38 687 z více než 59 tisíc odevzdaných. Bobošíkové ministerstvo škrtlo jen necelých 11 tisíc podpisů a 45 429 jí nechalo.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.