Prezident Klaus: Bursík se <span>zachoval zbaběle</span>

Domácí
28. 1. 2008 19:10
bez popisku 41690
bez popisku 41690

Václav Klaus a Martin Bursík.Prezidentský kandidát Václav Klaus chtěl prý při pondělní návštěvě poslaneckého klubu zelených „oddémonizovat" vzájemné vztahy. Po asi hodinu a půl trvající debatě to dokonce chvíli vypadalo, že jeho záměr vyšel.

Ovšem jen do chvíle, kdy se během brífinku s novináři ujal slova šéf nejmenší frakce ve sněmovně Martin Bursík. Po pár větách Klaus označil jeho jednání za zbabělé a nasupeně z klubu odkráčel.

„Vůbec jsem tu reakci nepochopil, nevím, proč panu prezidentovi takto vytekly nervy. Ale kampaň je asi skutečně náročná, zkusme to omluvit," reagoval s úsměvem Bursík, který nynějšího prezidenta svými názory a jednáním už delší čas irituje.

Klaus dlouhodobě označuje varování před globálním oteplováním za falešný mýtus. Dnes měl ale pocit, že právě v otázce životního prostředí se při setkání s šesticí zelených poslanců objevil prostor pro diskusi. Při vážné debatě jsou si prý určitě bližší než při srovnávání názorů vytržených ze souvislostí. A očekával, že za to od Bursíkovy strany dostane pochvalu.

Klaus: Ochrana klimatu je tragický omyl

„Debata v klíčových tématech potvrdila naše obavy. Bohužel jsme se dozvěděli, že ochrana klimatu je tragickým omylem, a pokud jde o biodiverzitu, tak rostlinných a živočišných druhů na planetě přibývá," prohlásil ke Klausově velké nelibosti šéf zelených.

Podle Bursíka je důležité, aby v čele státu stanul jejich kandidát Jan Švejnar. Mimo jiné proto, že v době českého předsednictví EU v první polovině roku 2009 se zřejmě bude dojednávat nový klimaticko-energetický balíček. A kdyby se jednání zadrhlo, může se stát právě prezident důležitým hráčem.

„Musím říci, že mluvíte nefér způsobem. Říkal jsem, že jsem neustoupil v názorech na globální oteplování a klimatické změny. Já se divím, že jste neustoupili vy. Myslím si, že jste už taky mohli prokouknout, že jste vsadili na špatného koně a že tudy cesta nevede a že by bylo lepší od toho vycouvat. To vám doporučuji," prohlásil roztrpčeně Klaus.

Čekal Bursíkovo vyjádření, že na rozdíl od ostatních témat je prezident v této souvislosti v podstatě uspokojil. „To, že jste to neřekl, já považuji za jistou zbabělost," dodal Klaus a odešel.

Zdvořilostní návštěva

Klausova návštěva zelených byla předem považována za zdvořilostní - strana prosazuje na Hrad Švejnara. Podobně tomu bylo v opačném případě, kdy Švejnar mířil v polovině ledna mezi senátory ODS. Ti se ho tehdy nezeptali na jedinou věc a celé setkání trvalo pouhých pár minut. Během dnešní debaty padlo sice zřejmě dost dotazů a argumentů, ale nepříjemné politické dusno zavládlo v obou případech.

Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Muž chtěl zabít sebe i někoho jiného, tak strhl auto do protisměru. Hrozí mu 18 let

Domácí
25. 4. 2025
ilustrační foto

Žalobkyně žádá za smrt vůdce sekty 14 let. Pořád je to vražda a promyšlená, říká

Domácí
25. 4. 2025
Hasiči evakuují obyvatele ze zaplavené čtvrti Chomoutov, 16. září 2024, Olomouc.

Hasičský zásah roku: Povodně. A Hasič roku za pomoc chlapci, co vypadl z okna

Domácí
Aktualizováno: 25. 4. 2025 14:12

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ