Proklausovské weby si libují: Máme víc příspěvků
14.02.2008 10:00 Původní zpráva
Prezidentská volba je vítaným soustem pro řadu obskurních webových magazínů. Stávající prezident se může spolehnout na několik pravicových serverů, které jej podpoří stůj co stůj. Pokud nezvítězí Václav Klaus, nastoupí komunisti a bude druhý Únor, říká například šéfredaktorka stránek Fragmenty.cz.
Občanští demokraté měli vždycky na své straně lepší PR a marketingové zázemí. Vedle think tanků jako eStat.cz, Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP) či institutu Cevro za ně lobboval stranický časopis 51 Pro nebo pravidelný leták Laissez Faire. Václav Klaus se může spolehnout v hradní volební vřavě také na pár svérázných webů.
Ivana Haslingerová od poloviny devadesátých let nikdy nezaváhala, kterého politika podporovat. "Ráda hájím pana profesora," říká přesvědčeně na adresu Václava Klause. Teď, v době prezidentského klání, má její magazín Fragmenty žně.
"Denně nad tím strávím několik hodin. Ty stránky odrážejí zájem, aby se Klaus stal prezidentem," říká další webová bojovnice Jana Dědečková ze serveru Virtually.cz, která se jinak živí provozováním fotolabu v Příbrami. Její stránky mají profesionálnější design, sama o nich hovoří jako o komunitním webu - lidé se na něm scházejí ze stejného zájmu. Virtually je z větší části plněno přebíráním článků z blogů politiků ODS a jim blízkých analytiků, "vhodných" komentářů a sem tam nějakým původním textem.
S volbou přibylo autorů
Dalším serverem, který odvádí pro ODS a Václava Klause neocenitelnou službu, je ePortál. Oproti minulosti, kdy na něm vycházely mnohdy vskutku radikální pravicové články, ale dost polevil a funguje hlavně jako sborník občanskodemokratické blogosféry. Tištěný časopis Portál přestal vycházet v roce 2005.
Jak Dědečková, tak Haslingerová se shodují, že před prezidentskou volbou začalo chodit víc reakcí i nabízených textů. "Je to ale dost monotematické, už z toho začínám být unavená," připouští překvapivě šéfka Fragmentů. Zatímco Virtually.cz si denně najde zhruba tři tisíce čtenářů, návštěvy serveru Fragmenty.cz se počítají maximálně v řádu stovek. "Je to spíš takový výkřik, ale kdyby psal každý, bude z toho lavina," zdůrazňuje Haslingerová, která se každý večer údajně probírá několika došlými texty.
Fragmenty vycházejí několikrát do roka na křídovém papíře, vydavatel, jímž je poněkud obskurní spolek Kulturní komise ČR, je zdarma zasílá senátorům, poslancům, na ministerstva a - jak tvrdí redakce - vlivným byznysmenům. "Tiskneme asi tisíc kusů, živi jsme z reklamy," upřesňuje Haslingerová. Protože v magazínu žádné inzeráty najít nelze, dá se předpokládat, že onou reklamou jsou PR rozhovory s představiteli různých podniků.
Mnohem zajímavější počtení nicméně skýtají internetové stránky. Na těch se objevují radikální články, jež mají k nezaujaté žurnalistice, jíž se autoři někdy ohánějí, daleko. Stačí si projít pár titulků: "Bursík, učenlivý žák V.I.Lenina", "Komunisti opět vedoucí silou společnosti" či "Jsme zastánci kapitalismu a volného trhu". Autory jsou kromě Haslingerové například bývalý disident John Bok nebo někdejší místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Štěpánek.
Únor 2008
"Novináři dnes neútočí na Mirka Topolánka tolik, jak by chtěli, protože mají rádi Martina Bursíka a nechtějí, aby padla vláda," je přesvědčená Dědečková, která Virtually.cz založila v roce 2001 po krizi v České televizi, v níž se jakožto tehdejší radní hodně angažovala.
Pokud by v páteční volbě nevyhrál Václav Klaus, Českou republiku by, aspoň podle jeho podporovatelů, čekaly těžké časy. Ivana Haslingerová v tom má jasno: magická osmička v letopočtu by předurčovala opakování února 1948, kdy se dostali k moci komunisti. "Jinak tohle útočení na Klause před volbou je druhým Sarajevem," upřesňuje někdejší pracovnice Akademie věd.
Foto: Lucie Pařízková, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.