ČSSD bude prověřovat, zda její poslanec Evžen Snítilý spolupracoval s StB. Právě těmito kompromitujícími informacemi mohl někdo Snítilého v sobotu vydírat. Serveru TÝDEN.CZ Snítilý, který při minulé volbě skončil v nemocnici, potvrdil, že se páteční druhé prezidentské volby zúčastní. Ještě však neví, jak bude volit.
"Je to pro nás šokující informace a já zatím nevím, jak si ji vysvětlit," řekl místopředseda poslanců ČSSD David Rath.
Informaci, že Snítilý byl spolupracovníkem vojenské kontrarozvědky, tedy jedné ze správ StB, přinesl deník Právo. ČSSD se tak nyní podle Ratha zaměří především na to, zda lustrační osvědčení, které Snítilý straně odevzdal, je originál. "Pokud by totiž byl spolupracovníkem StB, tak vůbec nemohl za ČSSD kandidovat," podotkl Rath.
Negativní lustrace pro spolupracovníka? Nic neobvyklého... |
Případ Evžena Snítilého se může podobat desítkám dalších, které způsobilo špatné lustrování na ministerstvu obrany. Vojenské obranné zpravodajství, následník komunistické vojenské kontrarozvědky, totiž prověřovalo žádosti o lustrace selektivně - jenom na základě některých dokumentů. Z konspiračních důvodů byly například vyjímány karty lidí, kteří spolupracovali s KGB, či těch spolupracovníků, jejichž svazky byly skartovány. To se mohlo týkat i poslance Evžena Snítilého. Informace o záměrném zatajování a falšování minulosti zveřejnilo nové vedení Vojenského zpravodajství v roce 2007. Uvedlo přitom, že za něj byl odpovědný porevoluční ministr vnitra Richard Sacher a jeho kolega z ministerstva národní obrany Miroslav Vacek. Oba byli před rokem 1989 evidováni jako tajní spolupracovníci vojenské kontrarozvědky. |
Socialistům v pátrání pomůže, že svazek Snítilého skutečně existoval. "V registračních protokolech vojenské kontrarozvědky záznam se jménem Evžen Snítilý existuje. Jeho svazek byl ale podle našich údajů zničen. Alespoň to se uvádí v dokumentech, které jsme na základě zpráv z tisku prověřili," řekl serveru TÝDEN.CZ ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček.
Sociální demokraté chtějí informaci prověřit hlavně proto, aby Snítilý nebyl vydíratelný. Spekulace o tom, že vydírání mohlo stát za jeho zhroucením, se objevily krátce poté, když byl v sobotu hospitalizován.
Těsně před převozem do nemocnie s ním na chodbě mluvil ministr vnitra Ivan Langer a poslankyně Zdeňka Horníková (ODS). Zatímco Horníková tvrdí, že se jednalo jen o přátelské popovídání, na které si ani blíže nepamatuje, svědci setkání prý zaslechli něco jiného.
Občanští demokraté pro změnu tvrdí, že za zhroucení Snítilého můžou sami politici ČSSD. Měli na něj údajně vytvářet tlak kvůli tomu, že nehlasoval pro jejich kandidáta.
Snítilý se během volby zdržel hlasování a nedal v rozporu se stranickým pokynem hlas Janu Švejnarovi. "Vím, že nevolil Klause," řekl k tomu místopředseda poslanců ČSSD David Rath.
Snítilý: vyjádřím se mezi úterým a čtvrtkem
Snítilý se zatím nechce k celé kauze vyjadřovat. "K náhodnému setkání se teď skutečně vyjadřovat nechci, ale vyjádřím se k němu někdy mezi úterý a čtvrtkem," řekl tajemně. Nechtěl komentovat ani nařčení, podle kterého byl spolupracovníkem StB.
Čeká jej zřejmě také jednání s vlastní stranou, při kterém bude muset vysvětlit například to, proč pro Švejnara nehlasoval, nebo proč se sešel s Langerem a Horníkovou. „Vyzvali jsme ho ke schůzce, ale nevíme, jak na tom teď je a kdy se do Prahy vrátí," řekl předseda Poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.
Poslanec ČSSD Evžen Snítilý se v úterý náhle objevil ve sněmovně. Při příchodu na poslanecký klub své strany řekl, že zatím neví, koho bude v pátek volit prezidentem. "To je předčasná otázka," odpověděl na dotaz, zda zvažuje odchod z poslaneckého klubu sociální demokracie. Poslanec také zopakoval, že se ke všemu podrobněji vyjádří ještě do začátku páteční volby hlavy státu.
Foto: psp.cz