The Economist: Schwarzenberg doplatil na spojení s vládou

Domácí
28. 1. 2013 16:30
Podle týdeníku The Economist stála za Schwarzenbergovou porážkou neschopnost překonat vazby na nepopulární vládu Petra Nečase.
Podle týdeníku The Economist stála za Schwarzenbergovou porážkou neschopnost překonat vazby na nepopulární vládu Petra Nečase.

Na spojení s nynější českou vládou doplatil v prezidentských volbách její ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Vyplývá to z blogu britského týdeníku The Economist. Také agentura Bloomberg napsala, že Češi potrestali vládu za utahování opasků.

Mnoho se nadělalo z nacionalistických útoků na Schwarzenberga, které podnikal v posledních dnech v zastoupení prezident Václav Klaus a jeho rodina, ale nakonec měl Karel Schwarzenberg jako ministr zahraničí problémy překonat vazby na vysoce nepopulární koalici vedenou premiérem Petrem Nečasem, napsal The Economist. Kromě přísného utahování opasků vláda po většinu 31 měsíců u moci klopýtala od skandálu ke skandálu. Schwarzenbergovi zvláště znepříjemňovalo život spojení s ministrem financí Miroslavem Kalouskem, kterému spílají voliči z celého politického spektra.

Schwarzenbergův úspěch v prvním kole byl přisuzován jeho osobnímu charismatu, prostořekému starosvětskému stylu a vzedmutí podpory mladých z měst. Jeho kampaň se doslova vůbec nezmiňovala o jeho spojení s vládou nebo s TOP 09. Ve druhém kole se kampaň Miloše Zemana zaměřovala na četných billboardech právě na tyto vazby, napsal týdeník.

Po ohlášení výsledků Zeman při divoké improvizované tiskové konferenci řekl, že bude odpovídat jen na otázky "inteligentních novinářů", což symbolizovalo jeho typický přístup, který přitahuje některé lidi a naopak jiné pobuřuje.

The Economist připomíná, že "Zeman byl premiérem v době velké koalice ..., kterou mnozí viní z toho, že institucionalizoval korupční vazby velkého byznysu a politiků". Zemanův břitký důvtip mu dobře posloužil při televizních debatách s rozvážnějším Schwarzenbergem. Dynamika kampaně se v posledních dnech kampaně zjevně obrátila proti němu. Kromě přešlapů během televizních debat podpořili Zemana dva soupeři z prvního kola, Jan Fischer a tetovaný Vladimír Franz, napsal The Economist.

Podle agentury Bloomberg vítězství Miloše Zemana připravuje půdu pro střet s vládou kvůli jejímu ekonomickému programu zaměřenému na snižování rozpočtového deficitu uprostřed recese. Češi potrestali vládu za její utahování opasků, když Zeman porazil Schwarzenberga ve druhém kole voleb.

Rozpočtové škrty byly v centru prezidentského souboje. Zeman haněl Nečasovu vládu za zvyšování DPH, změny penzijního systému a nedostatek státních investic. Česká ekonomika trpí slábnoucí domácí poptávkou poté, co kabinet snížil investice a zvýšil daně, aby snížil deficit. Vzhledem k možnosti, že nynější recese bude vůbec nejdelší, Nečas chce snížit tempo rozpočtových škrtů před rokem 2014 a snaží se vyhnout osudu evropských vůdců od Rumunska po Španělsko, kteří byli poraženi poté, co zavedli úsporná opatření zpomalující jejich ekonomiky, píše Bloomberg.

Agentura píše, že bývalý premiér Zeman podporuje progresivní zdanění a těsnější vazby s Evropskou unií a přináší tak nový pohled na zahraniční politiku po desetiletí euroskeptického Václava Klause. Na rozdíl od Klause, který odmítl na Hradě vztyčit evropskou vlajku, je Zeman pro evropskou federaci s společnou zahraniční a obrannou politikou a podporuje budoucí přijetí eura, uvedl Bloomberg.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ