Vnitro mě z boje o Hrad škrtlo nezákonně, stěžuje si Bobošíková

Domácí
28. 11. 2012 17:33
Jana Bobošíková.
Jana Bobošíková.

Předsedkyně strany Suverenita Jana Bobošíková označila své vyloučení z prezidentské volby ministerstvem vnitra za nesprávné a nezákonné. Při správném postupu při kontrole podpisů na peticích by jí prý zůstalo přes 50 tisíc podpisů, které byly nutné k registraci kandidátů. Právě způsob odečítání neplatných hlasů napadla dnes ve stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). V případě neúspěchu u NSS Bobošíková nevylučuje, že se obrátí na Ústavní soud.

Ministerstvo vnitra do přímé volby prezidenta nepustilo Bobošíkovou, stejně jako ekonoma Vladimíra Dlouhého a podnikatele a senátora Tomia Okamuru, kvůli tomu, že předali petice s příliš mnoha chybnými údaji, a nedosáhli tak potřebné hranice 50 tisíc podpisů.

Předsedkyně Suverenity podala v pondělí na ministerstvo vnitra návrh na opravu způsobu počítání podpisů pod peticí. Ve středu od úřadu obdržela písemné odmítnutí žádosti, podle ministerstva nešlo prý o zjevnou chybu. Bobošíková se proto obrátila na NSS, který požádala o soudní ochranu před údajně nesprávným a nezákonným rozhodnutím ministerstva vnitra.

Podle místopředsedy Suverenity Václava Musílka je hlavní součástí stížnosti k NSS zásadní nesouhlas se způsobem, jakým ministerstvo vnitra interpretovalo část zákona o volbě prezidenta. Musílek zopakoval názor, že vnitro mělo od celkového počtu hlasů pod peticemi odečíst průměr, nikoliv součet procentuálních podílů neplatných hlasů ve dvojici kontrolovaných vzorků. V takovém případě by prý Bobošíkové zůstalo na arších 50.810 platných podpisů. Byla by tak nadále ve hře o prezidentský úřad.

Místopředseda Suverenity je přesvědčen, že v případě střetu dvou výkladů zákona je nutné zvolit výklad příznivější pro kandidáta. To, že by NSS znovu kontroloval jednotlivé vzorky podpisů, Musílek neočekává.

Pokud se stížností u NSS Bobošíková neuspěje, nevylučuje, že se obrátí na Ústavní soud. Kolem prezidentské volby podle ní panuje chaos, a proto musí být připravena na všechny možnosti. Zatím chce ale prý v klidu vyčkat na jednání NSS.

Stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) podali vedle Bobošíkové i Dlouhý a Okamura. Celkem soud obdržel devět stížností, lhůta pro jejich podání vypršela dnes v 16 hodin. Sedmičlenný volební senát musí rozhodnout o všech stížnostech do 13. prosince. Poté se mohou stěžovatelé případně obrátit ještě na Ústavní soud, který žádnou lhůtu k rozhodnutí nemá. První kolo přímé volby prezidenta se má podle plánu konat v pátek a sobotu 11. a 12. ledna 2013.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ