<span>Volba prezidenta:</span> vrchol lovecké sezony pro komunisty

Domácí
9. 2. 2008 19:58
Mezi Mirkem Topolánkem a Martinem Bursíkem panovalo napětí.
Mezi Mirkem Topolánkem a Martinem Bursíkem panovalo napětí.

Mezi Mirkem Topolánkem a Martinem Bursíkem panovalo napětí.Prezidentská volba má jediného vítěze: komunisty. Nikdy si nemohou užívat takové síly a vlivu jako nyní. U všech ostatních jsou ztráty stejné nebo vyšší než zisky. Například Jan Švejnar sice dostal nečekaně velkou podporu, ale nevyhrál. Václavu Klausovi chyběl jediný hlas, ale málokdo čekal, že ho zákonodárci takto potrápí.

V parlamentu působí jen jediná strana, které se během prezidentské volby splnily všechny body, jež si předsevzala ve svých usneseních. "Z toho, co jsme si odhlasovali, jsme zatím neprosadili jen přímou volbu, což jsme samozřejmě čekali," pochválil se místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Komunisté se usnesli, že nechtějí zvolit ani jednoho z nabízených kandidátů, a povedlo se. Zařekli se, že volby budou prodlužovat až do druhého pokusu, což jim také vyšlo. Před druhou volbou chtějí o svém kandidátovi jednat s ostatními stranami. Na to se zřejmě také mohou těšit. Cena jejich hlasů v posledních dnech letí vzhůru a KSČM poučená volbou před pěti lety dává najevo, že letos se neprodá tak lacino.

ČSSD - sjednotitelka

Své vítězství mají i sociální demokraté. Jiřímu Paroubkovi se podařilo zabránit tomu, aby byl v první volbě zvolen Václav Klaus, a navíc dokázal protlačit veřejný způsob hlasování. V tomto bodě se ve sněmovně kolem ČSSD sjednotily - kromě ODS - všechny ostatní strany.

Sociálními demokraty podporovaný Jan Švejnar sice nezvítězil, ale na druhou stranu byl svému protikandidátovi rovnocenným soupeřem. Pokud Jiří Paroubek bude chtít svého kandidáta na Pražský hrad skutečně dotlačit, bude ho to něco stát, vzhledem k tomu, že cena komunistů stoupla.

 Jan Švejnar

 

Ani nemohl očekávat, že se stane takto vyrovnaným soupeřem prezidenta Václava Klause. Politický zelenáč dal do příprav vlastní peníze a veškeré síly. Pracoval na svém vystupování a nakonec ve Španělském sále v pomyslném rétorickém střetu porazil Václava Klause, i když dřív v této disciplině zaostával. Výrazný zisk hlasů ovšem nelze přičítat jeho schopnostem, ale spíš politické konstelaci, do níž vstoupil. Rozhádaní Klausovi oponenti se potřebovali kolem někoho semknout. Švejnar se jim prostě jen připletl do cesty.

Zelení - konec sladkých časů

Na první pohled by se zelení mohli řadit k vítězům. Strana se šesti poslanci dokázala svého kandidáta Jana Švejnara protlačit téměř na dohled k vítězství. Během prezidentské volby se ale začalo ukazovat, že za to Martin Bursík a jeho lidé mohou zaplatit nehorázně vysokou cenu.

"Skončili jste. Poletíte. Už si ani neškrtnete." Tyto věty slýchali zelení na Hradě od členů ODS namísto pozdravu. Občanští demokraté podle všeho budou dělat všechno možné, aby sehnali přeběhlíky a mohli zelené odstranit z vlády. To se jim nemusí povést. Bezproblémová spolupráce v koalici ale tak jako tak skončila. Zelení si teď mohou gratulovat, že se podepsali pod poměrně podrobnou koaliční smlouvu. Bez ní by v kabinetu Mirka Topolánka zřejmě neprosadili už vůbec nic.

Lidovci - zvěř na odstřel

Žádný pořádný plán a ani žádný pořádný výsledek. Tak vypadá závěrečný účet KDU-ČSL během prezidentské volby. Byl to právě hlas jejího člena Josefa Kalbáče, který nakonec chyběl Václavu Klausovi, aby se znovu stal prezidentem. Senátor nečekaně zmizel z Hradu a ani jeho spolustraníci dlouho nevěděli proč. Kvůli chybějící stranické linii se lidovci stali „lovnou zvěří" pro oba dva hlavní tábory.

 Václav Klaus

 

Ve třetím kole první volby mu vítězství uniklo pouze o jediný hlas. Jeho cesta za znovuzvolením je tak o něco trnitější, než mu jeho lidé slibovali. V rozhodujícím klání se pro něj nevyslovil ani jeden levicový zákonodárce. Musel navíc spolknout hořkou pilulku v podobě ostrého projevu Martina Bursíka, šéfa strany zelených, která je v koaliční vládě s ODS.

ODS - krach dohod

Neúspěchem ODS bylo, že v souboji o tajnou volbu zůstala osamocena. Nakonec se musela smířit s veřejným hlasováním a to znamenalo, že předem dojednané dohody s levicovými poslanci padly pod stůl. Mirek Topolánek tak musel napnout všechny síly a pokusit se o nemožné: zajistit svému kandidátovi Klausovi dostatek hlasů i pro veřejnou volbu. Vyjednavači ODS sice přitlačili, ale na poslední chvíli už nebyli schopni potřebnou podporu nikde sehnat. Jejich čestnému předsedovi tak nakonec jeden hlas chyběl. Premiér Mirek Topolánek navíc ohrozil pozici vlády, když útočil na Martina Bursíka a mluvil o vyhazovu zelených z vlády.

Foto: Karel Šanda

Další čtení

Jaké topení zvolit při rekonstrukci starší nemovitosti

Domácí
24. 4. 2025

V Olomouci dnes začíná jarní etapa mezinárodní výstavy květin Flora

Domácí
24. 4. 2025

Tři pražské městské části žádají zavedení autobusové linky, která pojede tunely

Domácí
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ