Snaha o záchranu historického spolkového domu Trávník přezdívaného Komuna, který chce ministerstvo kultury znovu zařadit na seznam kulturních památek, stále pokračuje. Do Přerova přijel kvůli památce ministr kultury Václav Jehlička. Prostřednictvím policie se snaží ministerstvo zkontaktovat majitele objektu a zabránit jeho dalšímu ničení. Demoliční práce se ale budou muset zastavit pouze tehdy, pokud se podaří majiteli budovy doručit rozhodnutí ministerstva o začátku správního řízení, které by mělo dům znovu vrátit na seznam kulturních památek.
"Přijel jsem zachránit objekt před demolicí. Je to smutný příběh, takto bychom se k památkám v našem státě chovat neměli," řekl novinářům ministr kultury Jehlička.
Zachránit památku se podle něj podaří, až majitel objektu, kterým je brněnská firma Reinvest Corporation, převezme rozhodnutí ministerstva kultury o zahájení správního řízení. Podle zákona se poté památka dočká ochrany. Majitele se ale dosud kontaktovat nepodařilo. Na místě byl neúspěšný dnes i ministr. "Využíváme k tomu všech pák. Požádali jsme policii v Praze, neboť jednatelka společnosti zde má trvalé bydliště. Policisté se jí vyrozumění snaží předat. Podobně postupovala policie také v Brně, kde je sídlo společnosti. V Přerově jsme se domluvili s policejním ředitelem i s městskou policií, aby se o to pokusili v Přerově. Oni se nám však vyhýbají, je to detektivní záležitost," řekl ministr.
Magistrát podle něj navíc hledá také ostatní cesty a zjišťuje, zda jsou splněny všechny podmínky demoličního řízení. "Čekáme ještě na stanovisko krajského úřadu, který by mohl rozhodnout o předběžném opatření a demolici zastavit. Vyzývám tímto zároveň majitele, aby od toho záměru zbourat objekt upustili. Byznys je byznys, ale likvidovat si památky je velká škoda," doplnil ministr.
Zástupce firmy Jan Prokop dnes znovu nebral svůj mobilní telefon. Telefon nikdo nebral ani v sídle brněnské společnosti, která chce na tomto místě vybudovat obchodní centrum. ČTK se podařilo dovolat šéfovi přerovské stavební firmy, jež se do demolice pustila. Mobil však vzápětí položil.
Do demolice domu se dělníci pustili v sobotu nad ránem. Jen pár hodin předtím dostala přerovská radnice faxem vyrozumění o tom, že ministerstvo kultury zahájilo řízení o prohlášení domu za kulturní památku. Během víkendu dělníci sundali střechu památky. Než byla demolice zastavena, dělníci začali v neděli ráno strhávat krytinu i z druhé budovy. Demolici zastavili přerovští úředníci v neděli kolem poledne s tím, že nebyly splněny podmínky demoličního výměru. Firma neměla potvrzení o odpojení objektu od plynu a areál objektu nebyl kvůli stavebním pracím také řádně ohrazen.
Podle informací ČTK se ale během dneška snažila stavební firma závady odstranit. Objekt začali dělníci ohrazovat a již ho odpojili od plynu. Před příjezdem ministra však všichni dělníci odešli.
Objekt byl před půl rokem vyškrtnut ze seznamu kulturních památek. Ministerstvo však tento krok označilo nyní za chybu a rozhodlo se své původní rozhodnutí na podnět Přerovanů i odborníků zvrátit a zahájit správní řízení. Vyškrtnutí domu ze seznamu památek, na kterém se loni angažoval tehdejší náměstek ministra František Formánek, označili dnes ministr kultury za chybu. Přislíbil zároveň, že jeho resort pomůže s opravou objektu.
Památku dnes podpořil i šéf olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu Pavel Konečný. "Je tomu přesně rok, kdy jsme dávali zamítavé stanovisko ke zrušení prohlášení. Objekt by měl zůstat kulturní památkou," řekl. Případem se zabývá policie také kvůli tomu, že nespokojení Přerované podali na neznámého pachatele kvůli demolici objektu trestní oznámení.
Dělnický dům byl postaven na počátku 20. století. Objekt se stal střediskem stranického života, proletářské tělovýchovy, kulturních, divadelních a hudebních složek strany v přerovském okrese. Konala se tam také shromáždění za účasti vedoucích pracovníků KSČ. Objekt byl zapsán na seznam nemovitých kulturních památek jako památka dělnického hnutí s odkazem na činnost KSČ v roce 1963.
Foto: ČTK