Zítra se opět otevřou volební místnosti a kandidáti na senátora se utkají ve druhém kole o voličskou přízeň. Přestože podle politologů přijde k urnám pouze čtvrtina voličů, politickým stranám jde o hodně. Pokud by Senát ovládla levice, Nečasovu pravicovému kabinetu by to zkomplikovalo reformní plány.
Rozhodující klání o podobu třetiny Senátu začne úderem páteční druhé hodiny, kdy se otevřou volební místnosti ve 27 obvodech. Hlavním favoritem jsou sociální demokraté, kteří v prvním kole zaznamenali úspěch u 22 svých kandidátů. ČSSD však stačí k ovládnutí Senátu získat pouze 12 křesel. "Osobně si myslím, že sociální demokraté získají 10 - 12 křesel. Obzvláště pravděpodobné je to v těch obvodech, kde kandidáti KSČM a KDU-ČSL skončili na třetím a čtvrtém místě," odhaduje pro on-line deník TÝDEN.CZ politolog Jiří Pehe. Jeho slova potvrzuje i jeho kolega Pavel Šaradín, podle kterého ČSSD dosáhne na senátní většinu.
Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14.00 a uzavřou ve 22.00. V sobotu mají voliči možnost hlasovat od 8.00 do 14.00.
Většina voličů zůstane doma
Druhé kolo voleb v kostce
Jelikož v prvním kole nezískal žádný senátor nadpoloviční většinu, bude se volit všech sedmadvacet senátorů. Volební lístky si lidé vyzvednou až ve volebních místnostech.
ČSSD má kandidáta ve 22 obvodech, ODS v 19, TOP 09 v pěti, Věci veřejné v jednom. Kromě nich mohou uspět také Severočeši.cz se dvěma kandidáty a Nestraníci s jedním.
Velkou roli však mohou sehrát i voliči stran, jejichž kandidáti se do druhého kola neprobojovali. Nedá se předem odhadnout, zda k urnám přijdou a podle jakého klíče se budou rozhodovat. "Doporučení jednotlivých politických stran jsou pouze designovou záležitostí a nemá to na voliče vliv," potvrdil politolog Pavel Šaradín.
Mnohé závisí i na volební účasti. K prvnímu kolu přišel rekordní počet voličů, což zřejmě způsobilo spojení senátních a komunálních voleb. Politologové se shodují, že o druhé kolo nebude takový zájem a se svým hlasem přijde pouze čtvrtina voličů. "Pokud by se volební účast vyšplhala ke třiceti procentům, bylo by to opravdu hodně," řekl Pehe.
Co dokáže Senát
Přestože se na Senát leckdo dívá jako na cosi nedůležitého, jeho pravomoci rozhodně zanedbatelné nejsou. Poslanci sice Senát mohou přehlasovat a prosadit si zákon v původním znění, když jim návrh senátoři vrátí nebo zamítnou. Pokud se ale ČSSD podaří získat kýžených dvanáct senátorů (nebo více), vládnoucí koalici i tak může zkomplikovat život.
Anketa:
Půjdete volit i v druhém kole senátních voleb?
Při některých návrzích se musí obě komory shodnout. Týká se to například změn volebního zákona nebo schvalování vojenských misí a mezinárodních smluv. Souhlas tří pětin senátorů je rovněž nutný při změnách ústavních zákonů. Jen Senát také schvaluje prezidentem navrhované ústavní soudce.
Složení Senátu bude rovněž klíčové při další volbě prezidenta, kterého volí obě komory. Přestože současná vládní koalice slibuje napříště přímou volbu prezidenta, není vůbec jasné, zda se jí to podaří prosadit - nemá totiž nyní ústavní většinu. V opačném případě složení obměňované třetiny Senátu může napovědět, kdo se v roce 2013 stane prezidentem.
Ostré lokty kandidátů
Zatímco někde byla kampaň před druhým kolem klidná, jinde ji vyostřili sami kandidáti. Například v Praze 10 odmítl nynější senátor Jaromír Štětina, kandidující za TOP 09, diskutovat v České televizi se svým soupeřem, starostou Vladislavem Lipovským (ODS).
Zdůvodnil to tím, že podle něj Lipovský stojí za letáky, které ho měly dehonestovat. O den později Štětina obvinil Lipovského znovu. Prý vyhrožuje tamním spolkům, že jako starosta jim zatrhne příspěvky na jejich provoz. Lipovský obě obvinění označil za nesmyslná.
Kontroverzní ostravská senátorka Liana Janáčková zase při kampani rozdávala zápalky a letáky se sloganem "I nadále budu říkat, co si myslím". Janáčkovou, kterou v minulosti vyšetřovali kvůli jejím výrokům na adresu Romů, obvinilo romské sdružení. Podle ní mají sirky souvislost se žhářským útokem ve Vítkově, jehož pachatelům v ten samý den soud udělil výjimečné tresty.