BKrajským městem Hradec králové rezonuje aféra kolem Obchodního centra Atrium, kde se podle jeho manažerky Lenky Valentové schází nepřizpůsobiví a nacvičují bojová umění. Sama kvůli stížnostem zákazníků napsala stížnost hradeckému primátorovi města Zdeňku Finkovi. Na základě její stížnosti vznikla i petice za stálý dozor u obchodu. Město a policie však o dopise nic neví a spor považují za bouři ve sklenici vody.
Manažerka Obchodního centra Atrium Lenka Valentová celou situaci u jejího obchodního centra popisuje následovně: "Začali jsme mít problémy s rodinami a hlavně s teenagery, protože tu vysedávají na lavičkách a děti se tu honí s kameny v rukou. Teenageři u vchodu brání zákazníkům ve vstupu, mám pocit, že si to tu všichni spletli s hřištěm, nebo s tělocvičnou," popisuje situaci šéfka hypermarketu s tím, že nepřizpůsobiví u obchodu tancují a trénují bojová umění. Obává se, že to odrazuje zákazníky. "Lidé nemohou vejít dovnitř," stěžuje si s tím, že běhání s kameny přitom může být velice nebezpečné, výkladní skříně stály 300 tisíc korun a už na nich "má ďubky". Připouští, že neví, kdo ty ďubky způsobil. Přeje si však, aby si děti u Obchodního centra nehrály a šly raději na hřiště.
Děti s kameny ovšem nepředstavují to nejhorší. "Teenageři mi vadí nejvíc, protože si nacvičují tady u vchodu bojová umění a tancují a perou se a hádají. Oni se hádají všichni, to mi vadí. Ono když jich je deset, tak to ještě jde, ale když jich je šedesát, tak to vadí zákazníkům, kteří tady nakupují, na rozdíl od nich."
Etnický původ teenagerů a dětí podle svých slov neřeší, na druhou stranu si podle ní nejde nevšimnout, že bílí teenageři se v okolí OC Atrium neshlukují a neplaší zákazníky. "Jsou to party patnácti Romů, kteří se spojí s partou dalších patnácti Romů. Já si nevymýšlím. Měla by to řešit nějaká organizace, která se stará o takováhle děcka," navrhuje Valentová.
Městská policie větší problémy nezaznamenala
Ředitel hradecké policie Miroslav Houšek pro on-line deník TÝDEN.CZ uvedl: "My jsme tam pravidelně, protože strážníci na místě pravidelně provádí obchůzky a pokud je tam nějaké protiprávní jednání, což nám oznamuje místní bezpečnostní agentura, tak strážníci na místě problém řeší." Ředitel ani nemá pocit, že by počet případů byl o hodně vyšší než v jiných obchodních centrech.
"Když jsme měli jednání s manažerkou centra, paní Valentovou, tak jsme jí doporučili, aby namísto malých pravidel slušného chování, která tam nebyla skoro vidět, vyvěsili velký provozní řád. Dokonce jsme se jim nabídli, že bychom jim pomohli se stylizováním provozního řádu, což by jim posloužilo jako opora k vymáhání lepšího chování některých nepřizpůsobivých", uvedl dále Hloušek.
Celá záležitost přitom připomíná bouři ve sklenici vody. "Víte, já si nemyslím, že by se na základě ojedinělých případů měla celá věc přehánět. Paní manažerka má obavy, když se v centru sejde více nepřizpůsobivých, když mluví příliš nahlas, když jsou trochu vulgární, nebo když tam jejich děti pobíhají, to se nemusí líbit jí a klientele," reagoval na otázku teenagerů cvičících v obchodním centru bojová umění. "Z našeho pohledu nedochází k porušování žádné právní normy. Pokud je někdo veřejně pohoršen, tak by mělo buď vedení, nebo bezpečnostní agentura poskytnout tři a více osob, které jsou veřejně pohoršeny a potom můžeme něco řešit," uzavřel Hloušek.
Petice za stálý dozor u Atria vznikla 6. března a jejím autorem je Jaromír Smrček. Za necelý týden ji podepsalo téměř 900 petentů.
|