<span>Bojovníci s korupcí</span> si stěžují na Česko ve Štrasburku

Domácí
21. 4. 2008 12:43
Růžový panter se inspiroval u známé filmové komedie.
Růžový panter se inspiroval u známé filmové komedie.

Sídlo Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.Protikorupční organizace Růžový panter sepsala stížnost na Českou republiku, s níž se obrátila na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. U české justice totiž loni prohráli spor s manažerem blízkým Ivanu Langerovi. Česko prý porušilo jejich právo na spravedlivý proces a svobodu projevu. Žádají odškodnění.

S patnáctistránkovou stížností pomáhal Růžovému panterovi advokát Stanislav Polčák. Chtějí, aby štrasburští soudci uznali, že Česko porušilo dva články Evropské úmluvy o lidských právech a vyplatilo občanskému sdružení odškodné. O jakou částku přesně by šlo, bude vyčísleno v průběhu řízení, stojí v materiálu, který má server TÝDEN.CZ k dispozici.

O co v kauze jde? Koncem loňského srpna odmítl Nejvyšší soud dovolání Růžového pantera. Dal za pravdu nižším soudům, podle nichž organizace poškodila podnikatele Tomáše Paclíka, když o něm v roce 2004 napsala, že se "spolčil v rámci svých podnikatelských aktivit s osobami odsouzenými za přípravu vraždy související s obchody s LTO". Klíčové je ono slovo "spolčil".

Růžový panter se inspiroval u známé filmové komedie.Nevládní spolek, jenž se věnuje sledování korupce v Česku, musel Paclíkovi zaplatit stotisícové odškodné a uhradit soudní výlohy, celkem mu na účet poslali téměř 150 tisíc korun. Aby peníze sehnali, uspořádali veřejnou sbírku.

DÁLE ČTĚTE: Bojovníci s korupcí vyhlásili sbírku. Sami na sebe

Evropský soud, pokud se začne případem zabývat, nebude rozplétat ani tak tvrzení Pantera či Paclíka, ale především postup českých soudců. Podle stížnosti by Štrasburk měl vyšetřit, zda nedošlo k porušení práva na spravedlivý proces (mimo jiné proto, že soudy nedovolily předvolat jako svědkyni investigativní reportérku Janu Lorencovou).

Druhým bodem stížnosti je námitka, že český stát v kauze Růžový panter versus Tomáš Paclík nedostál svému závazku bránit právo na svobodu projevu. Dle soudců totiž neměli "panteři" u Paclíka, daňového poradce z Olomoucka, použít slovo "spolčil".

Ministr vnitra Ivan Langer.Bojovníci s korupcí se brání, že o něm psali v tiskové zprávě, která se primárně týkala tehdejšího místopředsedy sněmovny Ivana Langera a jeho kontaktů ve sféře byznysu. Proto, tvrdí, bylo ve veřejném zájmu upozornit i na lidi v jeho okolí. Navíc prý nenaznačovali, že Paclík měl co do činění s temným obchodem s LTO, ale jen s lidmi, kteří se mu v minulosti věnovali - seděl s nimi ve vedení firmy Morpa.

"Práce, kterou české soudy odvedly v našem případě, nám přijde katastrofální. Doufáme, že nám ve Štrasburku dají za pravdu," říká ředitelka Růžového pantera Iveta Jordanová. Stanovisko ke stížnosti však nebude hned. Je známo, že na verdikt Evropského soudu se čeká i několik let.

Foto: echr.coe.int, Archiv, ČTK

Další čtení

Zahájení festivalu Karlovy Vary se ponese ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku

Domácí
4. 7. 2025

Senát schválil trestní reformu i přes výhrady k samostatným peněžitým trestům

Domácí
3. 7. 2025

Soud poslal bývalého ústeckého hejtmana Šulce na čtyři roky do vězení

Domácí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ