Bradáčová a Zeman horují pro speciální protikorupční úřad

Domácí
17. 9. 2012 11:30
Lenka Bradáčová a Pavel Zeman (druhý zprava).
Lenka Bradáčová a Pavel Zeman (druhý zprava).

Věcný záměr zákona o státním zastupitelství, který by zahrnul i zřízení zvláštního protikorupčního úřadu, by vláda mohla projednat ještě letos. Špičky zastupitelství se kloní k tomu, aby úřad vznikl při Nejvyšším státním zastupitelství, ale jsou i jiné možnosti.

"Já razím zcela pragmatickou myšlenku, že si raději počkám a budu mít kvalitní zákon o státním zastupitelství. Nechci celou věc uspěchat," uvedl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Připustil, že práce na návrhu věcného záměru, který na vládě leží již přes půl roku, by mohly být rychlejší.

Věcný záměr zákona, který vznikal za exministra Jiřího Pospíšila (ODS), už dříve schválily legislativní rada vlády a protikorupční výbor. Předpokládá vytvoření Úřadu pro boj s korupcí, závažnou finanční kriminalitou a terorismem, který by řídil pověřený náměstek nejvyššího státního zástupce. Do jeho rozhodování by však nemohl nejvyšší žalobce nijak zasahovat, tedy udílet mu pokyny například k odložení případu či zastavení trestního stíhání.

Nástup nového ministra spravedlnosti Pavla Blažka na záměru prý nic nezměnil.Nástup nového ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) na záměru podle Korbela nic nezměnil. "Vláda bude diskutovat některé dílčí otázky," uvedl náměstek. Na vládě se podle něho řeší zejména otázky zrušení vrchních státních zastupitelství a odpovědnosti žalobců. Rozhodnout by se mělo i o začlenění úřadu ve struktuře zastupitelství; vedle pracoviště při Nejvyšším státním zastupitelství je další možností úplně samostatný úřad jako například na Slovensku nebo jeho vznik při vrchních státních zastupitelstvích. Rozšíření jejich specializace by bylo možné provést podle Korbela skoro okamžitě.

Zeman a pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová jsou však pro úřad při Nejvyšším státním zastupitelství, jak předpokládá věcný záměr zákona. Podle Zemana by rozšíření působnosti vrchních státních zastupitelství nebylo efektivní, nebezpečí samostatného úřadu by prý tkvělo v tom, že by se vytvořila paralelní struktura.

Variantu obsaženou v záměru zákona podpořil i předseda senátního ústavního výboru Miroslav Antl (za ČSSD). Očekává, že ministerstvo na ní setrvá a debata bude hlavně o kontrole úřadu, která podle senátora nesmí být politická, ale profesionální. Podle Korbela není ideální představa, že dohled bude vnitřní, tedy že by jej měl na starosti odbor Nejvyššího státního zastupitelství. Jsou to podle něho otázky k odborné diskusi. Zeman v tom však žádný problém nevidí.

Úřad by se měl zabývat podle záměru například trestnými činy úplatkářství, zvlášť závažnými zločiny spáchanými úředními osobami nebo činy spáchanými prostřednictvím investičních nástrojů přijatých k obchodování na regulovaném trhu. Protikorupční žalobci by měli mít na starosti také pletichy v insolvenčním řízení, sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky nebo pletichy při dražbě se škodou nejméně 150 milionů korun. Čítal by asi 15 žalobců, jejichž funkční období by bylo sedmileté.

Autor: ČTK Foto: Jakub Stadler

Další čtení

ilustrační foto

Lidé mají zájem o úsporné bydlení, kroky k němu jich dělá jen desetina

Domácí
20. 4. 2025
ilustrační foto

Z pískovny Čavyně směřovalo 300.000 tun materiálu na stavbu dálnice D4

Domácí
20. 4. 2025

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Domácí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ