Cenu Paměti národa, kterou pořádající obecně prospěšná společnost Post Bellum udělí 17. listopadu čtyřem bojovníkům proti komunistické totalitě, letos možná dostane také Jiří Brady. Řekla to Jana Háková z Post Bellum. Brady, který přežil koncentrační tábory Terezín a Osvětim a velkou část života zasvětil osvětě o holocaustu, byl podle svého synovce, ministra kultury Daniela Hermana vyškrtnut ze seznamu lidí, kteří 28. října převezmou od prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání, v odvetě za Hermanovo setkání s dalajlamou.
Společnost Post Bellum uvedla, že během uplynulého víkendu se na ni obrátily stovky lidí e-mailem či na Facebooku s prosbou, aby se letos stal nositelem Ceny Paměti národa i Brady. Podle Hákové si Brady ocenění zaslouží, na slavnostním večeru 17. listopadu v pražském Národním divadle mu chce Post Bellum každopádně nějakým způsobem vzdát hold. "V tuto chvíli ještě nevíme, jestli přímo dostane Cenu Paměti národa," řekla Háková. "Bude to jisté do dvou dnů, jestli se s ním domluvíme, jestli bude ochoten ocenění od nás přijmout," dodala.
Brady podle ní už přijal nabídku a bude svůj celoživotní příběh vyprávět pro sbírku Paměť národa. Vylíčení vlastního osudu pro tento archiv je základní podmínkou toho, aby se pamětník mohl stát laureátem ceny. "Nechci, aby toto občanské ocenění, které tu máme sedm let, tedy déle než se ujal úřadování na Hradě Miloš Zeman, lidé chápali jako politický protest proti chování prezidenta. Uznávám však, že v dnešní situaci lze jen těžko tento pocit vyvrátit," uvedl ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa.
Ceny Paměti národa si letos na svátek připomínající perzekuci studentů v roce 1939 a revoluční události z roku 1989 převezmou dvě Češky Ludmila Váchalová a Jitka Malíková a dva Slováci Anton Tomík a Rudolf Dobiáš. V komunistických kriminálech strávili dohromady 28 let.
Čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou prázdná slova
Váchalová byla odsouzena v 17 letech za šíření zpráv o podmínkách v trestaneckém táboře Horní Slavkov. Malíková jako studentka medicíny několikrát ukryla ve svém bytě stíhané kněze a řeholníky, ve vykonstruovaném procesu ji soud poslal na 11 let do vězení. Tomík odsouzený za velezradu dokázal s dalšími spoluvězni utéct z jáchymovských pracovních táborů. Dobiáš vydával protikomunistické letáky, bojoval za zavřené katolické kněze a vyzýval k odporu vůči novému režimu.
Čtyři letošní laureáty Cen Paměti národa vybralo několik tisíc dokumentaristů, badatelů, učitelů a dalších spolupracovníků a dárců projektu Paměť národa a společnosti Post Bellum. Ceny uděluje Post Bellum od roku 2010 pamětníkům zlomových momentů minulého století, "kteří ve svém životě prokázali, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou prázdná slova". Loni ocenění dostali čtyři bojovníci proti nacismu.
Osmaosmdesátiletý Brady v neděli přiletěl do Česka. Uvedl, že Pražský hrad ho v polovině října informoval, že bude vyznamenán Řádem T. G. Masaryka. V seznamu oceněných nyní již není a podle ministra Hermana by vyznamenání od Zemana už nechtěl. Přijal však nabídku Univerzity Palackého v Olomouci, která mu chce udělit akademické ocenění. Ve středu by měl od pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) převzít Klíč od obce pražské, o Bradyho ocenění by ve středu měla hlasovat městská rada v Brně. V minulosti byl Brady za svou práci oceněn například v Anglii či v Německu.