Bratříček vypráví: Jaký byl Karel Kryl

Domácí
8. 8. 2016 05:45
Jan Kryl.
Jan Kryl.

Na sovětskou okupaci z 21. srpna 1968 reagoval Karel Kryl podnes proslulým protestsongem Bratříčku, zavírej vrátka. "Když ho psal, měl o mě strach. Zrovna jsem sloužil u tankistů," vypráví písničkářův mladší bratr Jan Kryl.

Tím bratříčkem jste skutečně vy?

Určitě. Rodiče s bráchou na mě 21. srpna 1968 i další dny po okupaci opravdu moc mysleli. Měli o mě hrozný strach, protože jsem byl zrovna na vojně a sloužil v Podbořanech na Žatecku u tankové jednotky. A nebyla žádná možnost, jak dát domů hned vědět, že jsem v pořádku. Sranda to přitom vůbec nebyla, invazní vojska obklíčila kasárna i všechny příjezdové cesty a čtyřiadvacet hodin na nás mířila hlavněmi tanků. Kanony se jen posunovaly tak, jak jsme se my hýbali, takže kdyby někomu z Rusáků ujely nervy, mohli nás tam rozstřílet.

Na okupaci reagoval Karel Kryl (uprostřed) protestsongem Bratříčku, zavírej vrátka.

Neměl jste nutkání, že by bylo lepší se okupantům postavit?

Vojenskou přísahu jsem tehdy bral opravdově, a skutečně jsem byl ochoten za obranu vlasti položit i život. I když vám to teď může znít, že jsem byl idiot.

Nezní, věřím vám. Podobně bezmocní už byli stejně odhodlaní českoslovenští vojáci po mnichovské dohodě na konci září 1938.

Ta bezmoc se opravdu podobala té ze září 1938, kdy jsme se bez boje vzdali Německu. Byl to šílený pocit. Možná ne tolik pro kamarády v civilu, ale já byl na vojně a v uniformě to vidíte jinak. V den invaze nás důstojníci vzbudili už o půl čtvrté ráno a na buzerplacu nám hned sebrali kvéry a pak už nám nedovolilo vůbec nic. Pamatuji, že jsme chtěli alespoň udělat očistu kolem tanků, prostě tam jen zamést. Ale Rusové nám hned vzkázali, že když okamžitě neopustíme vozový park, tak nás všechny postřílejí.

A někdy v tu chvíli váš bratr Karel psal píseň Bratříčku, zavírej vrátka?

Maminka mi vyprávěla, že Karel dával tu písničku dohromady hned 21. srpna 1968, jakmile se dozvěděl o okupaci. Psal ji prý ve vlaku cestou z Roštína do Kroměříže, tedy z vesničky na úpatí Chřibů, kde zrovna Karel pobýval s rodiči na chatě u známých. A cestou viděl vojenské transporty a kolony včetně zelených maringotek, a tehdy vznikly verše: "Bratříčku nevzlykej / to nejsou bubáci. / Vždyť už jsi velikej, / to jsou jen vojáci. / Přijeli v hranatých / železných maringotkách."

Ilustrační foto.* Co si myslí Jan Kryl o informaci, že jeho bratr napsal tuto slavnou píseň už před okupací?

* Jak by se dnes Karel Kryl díval na ruskou invazi na Krym?

* Jaký byl Karel Kryl bratr? Na co si hrál s mladším bratrem Janem?

ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY NAJDETE V ROZHOVORU S BRATREM KARLA KRYLA V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.

Autor: Ivan MotýlFoto: , Fluger René

Další čtení

Při pracovních úrazech loni zemřelo 70 lidí, nejméně od vzniku Česka

Domácí
28. 4. 2025

Černochová doufá, že se podaří schválit navýšení platů vojáků k začátku července

Domácí
27. 4. 2025
ilustrační foto

Ve sbírce potravin byli lidé štědřejší než loni. Darovali 500 tun jídla

Domácí
27. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ