Pro brněnské politiky je postup internetové firmy Amazon překvapením. Podle náměstka primátora Olivera Pospíšila (ČSSD), který jednal od začátku s developerem CTP Invest, neměli zástupci Brna žádné indicie, že Američané couvnou. CTP Invest ještě v úterý tvrdil, že Amazon o pozemek na Černovické terase stále stojí. Primátor Roman Onderka (ČSSD) čeká, že co nejdříve dostane oficiální dopis od Amazonu, jaké budou další kroky této firmy. Američané chtěli v Brně postavit logistické centrum. Investice za zhruba 2,7 miliardy korun měla přinést více než 1500 pracovních míst.
Brněnské zastupitelstvo sice příchod investora třikrát odmítlo, znovu se mělo jednat za dva týdny a měl se vyřešit problém s aktualizací územního plánu, který by povolil stavět na daném místě logistickou halu. "Jsem zvědavý, jaké pohnutky k tomu Amazon vedly, otázka je, jestli se je někdy dozvíme. Zatím je to čerstvé, a jsme proto zatím opatrní," poznamenal Pospíšil.
Onderka zmínil, že již 24. března posílal přímo evropskému řediteli Timu Collinsovi dopis, v němž ho žádal o vyjádření k dalším plánům v Brně. O den později jej Collinsův kolega Raimund Paetzmann utvrdil, že zájem o Brno trvá v případě, že hlasování zastupitelstvo 15. dubna dopadne úspěšně pro Amazon. Proto středeční vyjádření, které bylo sděleno pouze médiím, považuje za předčasné.
Šéf koaliční ODS Libor Šťástka prozatím pouze vzkázal, že zavolá, až skončí jednání rady Brna-střed, kde je starostou. Právě hlasy ODS scházely na posledním březnové zastupitelstvu, kdy hlasovalo pro Amazon 25 z 55 zastupitelů, přičemž pouze dva ze 14 zástupců ODS. Této straně vadil právě rozpor s územním plánem.
Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) nabízel Amazonu po třetím negativním rozhodnutí brněnského zastupitelstva alternativní pozemky u letiště. "Amazon zatím oficiálně kraji nepotvrdil konec jednání o této lokalitě, nicméně reakce je pochopitelná, brněnské lokalitě nedůvěřuje. Mrzí mě to. Kraj se bude snažit oslovovat v příštích měsících investory pro zřízení logistického centra u letiště," sdělil Hašek. U letiště už však sedm let od stavebního povolení zemědělci každoročně osívají pozemek obilím.
Podle starosty středočeské Dobrovíze Martina Šafra Brno přijde o spousty pracovních míst. Do Dobrovíze se na rozdíl od Brna podařilo nakonec Amazon přivést za splnění konkrétních podmínek, v malé obci u ruzyňského letiště bude stát stejně velká distribuční hala, jako měla stát v Brně.
"Neznám však přesné důvody, proč (brněnští) zastupitelé takto rozhodli, takže nejde říct, jestli se rozhodli dobře. My však například dosáhneme na obchvat obce, který chceme už 17 let," zmínil Šafr. Brno zase chtělo sjezd z dálnice D1, jehož stavba se teď patrně odsune.
Spokojeni se zprávou Amazonu jsou tři zastupitelé Strany zelených, která jediná byla od začátku bezpodmínečně proti. "Obří distribuční centrum by ucpalo jihovýchod Brna kamiony a udělalo tisícům lidí ze Slatiny a okolí ze života peklo. Stovky špatně placených a dlouhodobě nejistých pracovních míst by za to nestály. Ani přesně nevíme, kolik míst by kvůli Amazonu zaniklo v malých a středních firmách. Z pohledu dlouhodobé prosperity je pro Brno výhodnější, že poslední volné místo v průmyslové zóně můžou využít investoři, kteří přinesou vyšší přidanou hodnotou," řekl zástupce zelených Martin Ander.
Spokojená i jednatelka sdružení Čisté Tuřany Hana Kašpaříková. "Máme velkou radost, doufali jsme v to. Problémy s dopravou na tomto území však stále existují. Požádala jsem o schůzku ministra financí Andreje Babiše, abychom tyto problémy řešili, než přijde nabídka dalšího investora, který by měl zájem zatáhnout do tohoto území další nákladní dopravu," uvedla.