Brno bojuje s horkem. Silničáři kropí silnice, v centru chybí zeleň

Domácí
1. 8. 2017 13:33
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Aby centrum Brna nebylo v těchto dnech tak žhavé, rozhodla se radnice, že v úterý a ve středu bude od 11 do 16 hodin kropit ulice historického centra. Podobně se zachovaly i některé městské části, například Jundrov. Vedrem trpí lidé i zvířata. V některých profesích proto dostávají od zaměstnavatele iontové nápoje či minerálky, v zoologické zahradě skrápějí některá zvířata vodou. Dobytek či prasata vyhledávají co nejchladnější místa. Problémy mohou mít i tramvaje, proto v některých rizikových úsecích jezdí jen čtyřicítkou.

Kropení ulic má zpříjemnit pobyt v centru Brna, kde není prakticky žádná zeleň a horký vzduch ještě více ohřívají rozpálené silnice, chodníky i domy. "Budeme kropit v úterý a ve středu. Pokud budou tropické teploty pokračovat, budeme kropit dále," uvedla mluvčí městské části Kateřina Dobešová.

Ochlazování zvlhčováním si užívají také zvířata v brněnské zoo. "Přistoupili jsme například k rosení papoušků, sprchu si dopřávají naši tapíři," uvedla kurátorka savců Dorota Gremlicová. Lachtani zase k jídlu dostávají mražené ryby. Akvaristi musejí chladit akvária, aby nevzrostla teplota vody, kvůli níž by mohly uhynout ryby. Na teplo jsou podle Gremlicové obecně náchylnější zvířata, která svoji tělesnou teplotu řídí podle teploty okolí, například pásovci. Ve vedru se necítí dobře například ani severské druhy zvířat jako sobi, losi či lední medvědi.

Co nejvíce zpříjemnit se snaží tyto dny zvířatům i v zemědělském podniku Agrospol, agrární družstvo z Knínic u Boskovic. "Dáváme jim víc vody na pití, naplno jedou větráky. Zvířata si hledají místo, kde je nejchladněji, prasata leží například na betoně," řekl předseda Ladislav Menšík. Někteří zemědělci ochlazují zvířata kropením či mlžením. "Na to my nejsme zavedení a například mlžení zase přináší negativa, jako jsou mouchy či prach," poznamenal Menšík. V horkých dnech se také u dojnic snižuje množství mléka.

Vstříc řidičům

Brněnský dopravní podnik se snaží vyjít vstříc řidičům. Samozřejmostí je již dávno klimatizace. "Dostávají také iontové nápoje a k uniformě si mohou nafasovat sluneční brýle, čepice či sukně," sdělila mluvčí podniku Barbora Lukšová. Za každý tropický den ve službě řidiči dostanou příplatek 50 korun.

V horku hrozí deformace kolejí, což se stalo například v pondělí v zastávce Osová. "Koleje se pravidelně kontrolují. Denně chodí pochůzkáři, jedna četa průměrně za den ujde 11 kilometrů," uvedla Lukšová. Když teplota překročí 30 stupňů, dávají dispečeři řidičům pokyn, aby na otevřeném kolejovém svršku, který ještě neprošel rekonstrukcí, jeli maximálně 40 kilometrů za hodinu.

Celoročně mají horko skláři v kyjovském Vetropacku. "Zaměstnanci proto mají nárok na ochranné nápoje během celého roku podle náročnosti pracoviště. Od května do září se nárok zvyšuje v tropických dnech, tedy když teplota překročí 30 stupňů," uvedla vedoucí personalistiky Lenka Křižková. Ochranný nápoj je takový, v němž je vyvážený poměr cukrů a minerálů.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šálek Václav

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ