Městská část Brno-střed spustí od příštího roku protikorupční linku. Umožní anonymní oznámení o podezření na nekalá jednání v městské části, řekl v pátek radní Brna-středu Svatopluk Bartík (Žít Brno). Podle něj bude linka fungovat v tříměsíčním zkušebním provozu. O vyhodnocení podnětů se nebude starat radnice, ale občanské sdružení Oživení - zhruba za pět tisíc korun měsíčně. Po zkoušce městská část vyhodnotí, zda bude v projektu pokračovat.
S myšlenkou na zřízení linky přišel Bartík. Podněty budou moci lidé podávat se jménem, ale i anonymně přes telefon, hlasovou schránku, e-mailovou adresu, písemně nebo pomocí webového rozhraní GlobaLeaks umožňujícího bezpečné oznámení garantující anonymitu. Podněty se mohou týkat nejen občanů, ale také dodavatelů nebo zaměstnanců úřadu i samotných politiků. "Proto je nebude vyhodnocovat úřad, jako je tomu u jiných protikorupčních linek, ale nezávislé sdružení Oživení," řekl Bartík.
Důvěryhodnost linky se podle něj zvyšuje tím, že ji bude provozovat externí subjekt. "Vyhodnocení bude plně v kompetenci pracovníků Oživení, kteří posoudí, zda je oznámení relevantní vzhledem k cílům a předmětu provozované služby. V případě, že řešení přesáhne možnosti provozovatele, bude oznamovatel odkázán na jinou relevantní instituci nebo organizaci, která se bude podnětem dále zabývat," uvedl Bartík.
Podle něj se bude také ověřovat, zda oznámení lze potvrdit i z jiných zdrojů. "Provozovatel linky také posoudí, jak v daném podnětu může oznamovateli co nejefektivněji pomoci. Bude se také vyhodnocovat, zda jsou potřebné právní kroky jako žaloba a podobně. Pokud nebude právní řešení nutné, poskytne provozovatel odborné poradenství. Uvidíme, jak moc bude linka využívaná. Po třech měsících to vyhodnotíme a uvidíme, co dál," informoval radní.