Bude po 40 letech náhrada sovětských radarů?

Domácí
12. 8. 2016 16:40
Izraelský radar na podvozku české Tatry.
Izraelský radar na podvozku české Tatry.

Ministerstvo obrany ve středu 17. srpna obdrží nabídky na dodávku radarů MADR pro českou protivzdušnou obranu. I když se pro veřejnost jedná o méně známou součást armády, na rozdíl od tanků a transportérů radary jsou v provozu pořád a hlídají vzdušný prostor.

U čtyřicet let starých sovětských radarů, které fungují s poruchami dodnes, je malý zázrak, že se ještě nezadřely. Protože Stropnického rezort zjistil, že podle českého zákona o veřejných zakázkách se nic nakoupit nedá, oslovil přímo vlády čtyř státu - Francie, Izraele, Švédska a Velké Británie.

Nabídku na radary určitě podají Izraelci a Švédové, možná i Francouzi. Britové už v červenci ohlásili z výběrového řízení na radary brexit, protože nemají technologii splňující požadavky českých vojáků.

Nejvážněji to zřejmě myslí Izraelci, kteří jako jediní chtějí přenést výrobu radarové antény přímo do ČR, aby z armádní zakázky měl užitek i český průmysl. Protože se jedná o strategický kontrakt v režimu vláda-vláda, nebude rozhodovat cena, ale kvalita radaru.

Autor: - red -Foto: archiv

Další čtení

ilustrační foto

V noci někde napadlo až 15 cm sněhu, problémy v dopravě měl Moravskoslezský kraj

Domácí
15. 2. 2026
ilustrační foto

Ceny palivového dřeva zůstaly stabilní, mění se ale nákupní chování Čechů

Domácí
15. 2. 2026
ilustrační foto

Analýza: Páry méně často hledají bydlení, spíše se jeden stěhuje k druhému

Domácí
Aktualizováno: 15. 2. 2026 01:11

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ