Budou mít Češi <span>přístup k radaru?</span>
Domácí
11. 9. 2007 10:11První náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar (vpravo) a vysoký představitel ministerstva zahraničí USA John Rood na tiskové konferenci, která se konala 5. září v Praze po jednání o umístění radarové základny USA v ČR.
Dohoda řeší právní rámec pro základnu a případný pobyt americké obsluhy radaru na českém území. Americkou delegaci vede vyjednavač amerického ministerstva zahraničí Jackson McDonald s desetičlenným týmem, v čele české skupiny stojí šéf sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany Ivan Dvořák.
Češi a Američané si sdělují svoje postoje ke smlouvě, jednání budou pokračovat do středy. Tím ovšem rozhovory neskončí. "Jde o jednání, během kterých si česká a americká strana budou navzájem vyjasňovat své postoje k jednotlivým právním otázkám. Budou pokračovat i v následujících měsících, dokud nedojde ke shodě na textu mezinárodní smlouvy," sdělilo ministerstvo obrany.
Pro stavbu radarové základny se podle Američanů hodí lokalita ve vojenském újezdě v Brdech u obce Míšov na Plzeňsku. Pokud se Češi a Američané dohodnou na podmínkách, bude do Česka přesunut radar z Marshallových ostrovů. Vláda letos zahájila jednání o jeho umístění v Česku, i když veřejné mínění tomu není nakloněno. Radar by byl součástí protiraketového systému; první část v podobě radaru by byla v Česku, druhá v Polsku, kde Američané plánují postavit silo s desítkou střel.
Minulou středu se na ministerstvu zahraničí uskutečnilo jednání o druhé smlouvě, která řeší podmínky a okolnosti pro umístění radaru. Hlavními vyjednavači byli první náměstek šéfa diplomacie Tomáš Pojar a vysoký americký diplomat John Rood. Ani tato smlouva ještě není vyjednaná. Obě smlouvy podléhají souhlasu parlamentu a podpisu prezidenta.
Ilustrační foto: ČTK
Autor: ČTK