Budou mít Češi <span>přístup k radaru?</span>

Domácí
11. 9. 2007 10:11
První náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar (vpravo) a vysoký představitel ministerstva zahraničí USA John Rood na tiskové konferenci, která se konala 5. září v Praze po jednání o umístění radarové základny USA v ČR.
První náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar (vpravo) a vysoký představitel ministerstva zahraničí USA John Rood na tiskové konferenci, která se konala 5. září v Praze po jednání o umístění radarové základny USA v ČR.
První náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar (vpravo) a vysoký představitel ministerstva zahraničí USA John Rood na tiskové konferenci, která se konala 5. září v Praze po jednání o umístění radarové základny USA v ČR.Čeští a američtí vyjednavači začali v úterý ráno opět vyjednávat o podmínkách případného postavení radarové základny na českém území. Tentokrát se experti zabývají bilaterální smlouvou SOFA, která například řeší budoucí přístup Čechů na základnu, podmínky provozu automobilů, využívání zbraní a právní postavení základny a jejích pracovníků.

Dohoda řeší právní rámec pro základnu a případný pobyt americké obsluhy radaru na českém území. Americkou delegaci vede vyjednavač amerického ministerstva zahraničí Jackson McDonald s desetičlenným týmem, v čele české skupiny stojí šéf sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany Ivan Dvořák.

Češi a Američané si sdělují svoje postoje ke smlouvě, jednání budou pokračovat do středy. Tím ovšem rozhovory neskončí. "Jde o jednání, během kterých si česká a americká strana budou navzájem vyjasňovat své postoje k jednotlivým právním otázkám. Budou pokračovat i v následujících měsících, dokud nedojde ke shodě na textu mezinárodní smlouvy," sdělilo ministerstvo obrany.

Pro stavbu radarové základny se podle Američanů hodí lokalita ve vojenském újezdě v Brdech u obce Míšov na Plzeňsku. Pokud se Češi a Američané dohodnou na podmínkách, bude do Česka přesunut radar z Marshallových ostrovů. Vláda letos zahájila jednání o jeho umístění v Česku, i když veřejné mínění tomu není nakloněno. Radar by byl součástí protiraketového systému; první část v podobě radaru by byla v Česku, druhá v Polsku, kde Američané plánují postavit silo s desítkou střel.

Minulou středu se na ministerstvu zahraničí uskutečnilo jednání o druhé smlouvě, která řeší podmínky a okolnosti pro umístění radaru. Hlavními vyjednavači byli první náměstek šéfa diplomacie Tomáš Pojar a vysoký americký diplomat John Rood. Ani tato smlouva ještě není vyjednaná. Obě smlouvy podléhají souhlasu parlamentu a podpisu prezidenta.

Ilustrační foto: ČTK
Autor: ČTK

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ