Jen necelá pětina českých domácností je optimistická ohledně budoucnosti, očekává lepší finanční situaci, má z čeho spořit a má menší obavy ze ztráty zaměstnání. Třetina českých rodin je naopak pesimistická a 50 procent domácností žije v obavách z budoucnosti. Vyplývá to z šetření společnosti GfK mezi dvěma tisíci tuzemskými domácnostmi.
Bohatší Češi jsou šťastnější a nemají obavy z budoucnosti. S klesajícím příjmem rostou obavy domácností mimo jiné ze ztráty zaměstnání, nemoci či nedostatku peněz. "Asi nepřekvapí, co určuje naše štěstí, co určuje to, jestli naše očekávání jsou pozitivní a optimistická. Jsou to peníze. Peníze nás dělají šťastnými," uvedl k šetření ředitel oddělení panelu domácností GfK Ladislav Csengeri. Více optimistické ohledně budoucnosti jsou také rodiny s malými dětmi.
Pesimisté mají největší obavy ze ztráty zaměstnání (53 procent) a ze zhoršeného zdravotního stavu, nemocí a úrazů (52 procent). Nedostatek peněz trápí 30 procent Čechů. Čtvrtina lidí uvedla v průzkumu i strach z růstu cen a inflace. Mezi další problémy, které lidé v průzkumu uváděli, patří politická a ekonomická situace v zemi, mezilidské vztahy, nemoci blízkých a smrt.
V Čechách nyní žije hodně pesimistických spotřebitelů, je jich třetina. "Obávající se" domácnosti se podle Csengeriho nadprůměrně vyskytují ve skupinách se středním příjmem a pesimisté jsou domácnosti s nižšími příjmy.
Optimisté podle průzkumu raději kupují v hypermarketech a supermarketech, rádi zkoušejí nové produkty, nejsou pod časovým tlakem, nemají rádi malé obchody a nedělají rychlá rozhodnutí na místě prodeje.
Optimisté nadprůměrně nakupují polotovary, mléčné výrobky, kosmetiku a nakupují nejméně často. Hodnota jejich nákupního košíku je vyšší než u průměrného kupujícího a jejich výdaje na kupujícího jsou nejvyšší ze všech typů spotřebitelů.