Pytláci zabijí v Česku každoročně až desítky přísně chráněných vyder. Podle společnosti ALKA Wildlife, která se ochranou a výzkumem těchto živočichů zabývá přes dvacet let, takový počet upytlačených vyder vážně ohrožuje přežití tohoto druhu do budoucnosti.
Právě pytláctví je podle odborníků jedním z hlavních důvodů, proč se v české přírodě kromě vyder zatím více nerozšířili i další velké šelmy - rys, vlk a medvěd. Stále se rovněž objevují případy otrávení dravých ptáků jedem karbofuranem. Na seznamu otrávených je například i orel mořský.
"Pytláctví chráněných druhů je velmi závažným a celorepublikovým problémem, který dlouhodobě a závažně ohrožuje řadu chráněných druhů," řekl náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský, podle něhož pytláci šelmy střílejí nebo chytají do želez. "I když všechny tyto způsoby jsou považovány za porušení zákona o ochraně přírody a krajiny a hrozí za ně přísné tresty, případů pytláctví a trávení zvláště chráněných zvířat neubývá," dodal.
Společnost ALKA Wildlife uvádí až pět zdokumentovaných případů nelegálně ulovených vyder ročně. "To je ale jen špička ledovce. Z našeho výzkumu vyplývá, že ročně můžou být v ČR upytlačeny řádově desítky vyder. My se o tom ale nedozvíme, protože po nich pachatel zahladí stopy. A to je už míra, která závažně ohrožuje přežití české vydří populace do budoucnosti," tvrdí Tereza Mináriková z ALKA Wildlife.
Naposledy byla těžce postřelená vydra nalezená v prosinci u Mníšku v Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. I když podstoupila operaci, nakonec kvůli vnitřnímu krvácení uhynula. ALKA Wildlife proto spolu s Českým nadačním fondem pro vydru podala trestní oznámení a po pachateli pátrá policie.
Vyšetřovatelé ale mnohdy musejí spis odložit k nevyřešeným případům, protože se jim pytláka nepodaří odhalit. Tak například před několika lety skončilo pátrání po pytlákovi, který v Beskydech ulovil medvěda.
Podle odborných odhadů bylo v Česku za posledních pětadvacet let například upytlačeno nejméně 500 rysů. A když před časem dělala Akademie věd mezi myslivci v oblastech výskytu velkých šelem anonymní anketu, deset procent dotázaných se přiznalo, že rysa skutečně zastřelilo, několik z nich dokonce i víc než jednoho. Podle internetové databáze byli otrávení dravci nalezeni na 112 místech po celé republice, z toho zhruba v polovině případů za posledních pět let.
"Každý, kdo se setká s případem nelegálního zabíjení chráněných zvířat, by to měl neprodleně oznámit na policii a sdělit jí všechny okolnosti případu. To značně přispěje k efektivnímu vyšetřování těchto případů," sdělil Michal Plesl z úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia.
Za usmrcení a jiné nedovolené nakládání s chráněným živočichem hrozí pachateli až tři roky za mřížemi, v závažných případech může být délka trestu dokonce až osm let. Ministerstvo životního prostředí se nyní hodlá pytláctví ještě více věnovat.
Budoucnost vyder je nejistá. Zabíjejí je pytláci
Domácí
31. 1. 2015 07:00Vydra uhynulá v železech. Poděbrady u Havlíčkova Brodu 2009.
Autor: Pavel BarochFoto: ČTK , ALKA Wildlife , Hnutí DUHA, Jaroslav Černý