Předseda Senátu Milan Štěch slíbil, že nepodpoří zvýšení sazby daně z přidané hodnoty pro tiskoviny a knihy. Řekl to v reakci na výzvu šéfredaktorů českých deníků a týdeníků, kteří politiky požádali dopisem o ponechání DPH na desetiprocentní úrovni. Zvyšování DPH plánuje vládní koalice, chce získat peníze na důchodovou reformu.
"Zdá se mi, že je to dokonce barbarský krok," uvedl Štěch. Zvýšení DPH u tisku by podle něj oslabilo postavení nezávislých médií, jejichž činnost je nezastupitelná pro rozvoj názorové plurality, otevřené a veřejné diskuse a ve svém důsledku udržení úrovně demokracie. "Zvýšení DPH u knih by znamenalo nežádoucí snížení dostupnosti knih," dodal Štěch.
ČSSD už dříve odmítla plánované zvyšování DPH a spojování tohoto kroku s důchodovou reformou. Podle Štěcha je to nelogické a chybné, protože část výnosů z DPH by pocházela i od důchodců. Koalice nicméně počítá podle jednoho z lídrů Věcí veřejných Víta Bárty pro důchodce s plnou valorizací dopadů, které jim přinese zvýšení snížené sazby DPH na 14 procent v příštím roce a na 17,5 procenta od dalšího roku.
Vláda bude moci svůj návrh prosadit vzhledem ke své většině ve sněmovně, která bude moci přehlasovat i Senát, v němž má hlavní slovo sociální demokracie. Opačná situace by nastala v případě, pokud by důchodová reforma získala podobu ústavního zákona.
Štěch: Incident v ČT měl zastrašit média
Štěch také odsoudil páteční zásah Vojenské policie v sídle České televize.
Ozbrojenci v kuklách a se samopaly na základě soudního příkazu hledali spis Vojenského zpravodajství, který souvisel s kauzou bývalého šéfa této vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. Od způsobu zásahu se už distancovali zástupci všech parlamentních stran a volali po jeho vyšetření.
I podle Štěcha byla akce svou razancí zcela neadekvátní prostředí, ve kterém se uskutečnila. "Incident měl podle mého názoru především zastrašit média, aby se nezabývala korupčními kauzami v armádě," uvedl předseda Senátu. Incident prošetří Inspekce Vojenské policie i státní zastupitelství.