Bunkr do každé rodiny: rozmařilost, či prozíravá investice?

Domácí
22. 4. 2018 21:55
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Stále více českých rodin bere bezpečnost svou a svých blízkých do vlastních rukou a dává si pod svými domy budovat podzemní bunkry. Nahrává tomu současná bouřlivá situace ve světě včetně nedávného bombardování Sýrie, přiostřování vztahů mezi NATO a Ruskem či teroristických útoků v Evropě.

TÝDEN 18/2018.Rozmařilost bohatých Čechů, anebo prozíravá investice do vlastního bezpečí? Firmám, které vyrábějí podzemní bunkry nebo jejich důležité součásti, v poslední době přibývají zakázky. Lidé hledají ochranu před případným válečným konfliktem, přírodní katastrofou, ale třeba také teroristickým útokem. "Je to taková jistota, že se někam mohu ukrýt," řekl pro nové vydání  časopisu TÝDEN Jaroslav Vrba, obchodní ředitel společnosti Logic Shelters, jež vyvinula speciální tubusy - kryty, jež je možné spojovat a vytvořit obytný komplex třeba pod zahradou rodinného domu. Zájem je o ně nejen v Česku, ale rovněž v zahraničí, například v Polsku nebo ve Francii. V tubusu, který může být až šest metrů pod zemí, přežije několik lidí i čtrnáct dní.

Kryt za miliony

Firma nabízí rovněž další služby včetně odborných konzultací pro zájemce o podzemní kryty. V současnosti například upravuje vybranou místnost v jednom rekonstruovaném domě v Praze. "Je to hodně náročná zakázka, vznikne vlastně protiatomový kryt," uvedl Vrba. Zákazník za vše zaplatí několik milionů korun. Běžná cena za menší úkryt pro několik lidí je ovšem nižší, začíná zhruba na milionu. Závisí například na tom, jak hluboko je pod zemí nebo jaké má vybavení. Současné podzemní bunkry obvykle nevypadají jako ty z padesátých a šedesátých let, kdy byly zařízeny jen jednoduše. Nyní spíše připomínají běžný pokoj v domě, jsou vybaveny tak, aby přinášely maximální pohodlí - výjimkou nejsou televize, a dokonce ani malá sauna.

Mírně se zvyšující zájem o podzemní bunkry potvrzuje rovněž Slavo Patryk Herejk, jednatel společnosti Renew CZ. "V současné době realizujeme dva menší rodinné úkryty a jeden velký komunitní pro nejmenovanou organizaci," sdělil TÝDNU. Dodal, že plně vybavený úkryt je navržen na všechna možná rizika. "Pravděpodobnost havárií nebo nehod s únikem nebezpečných látek včetně radioaktivních je relativně vysoká. To jsou případná rizika v dnešní mírové době. Množství a stupeň nebezpečí se samozřejmě mnohonásobně zvýší v případě živelních pohrom, či dokonce teroristických či vojenských útoků. Žádné z těchto rizik nelze vyloučit," tvrdí Herejk.

Téma TÝDNE.

Autor: Pavel BarochFoto: ČTK , Andrea Leonhardt / CHROMORANGE

Další čtení

Zahájení festivalu Karlovy Vary se ponese ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku

Domácí
4. 7. 2025

Senát schválil trestní reformu i přes výhrady k samostatným peněžitým trestům

Domácí
3. 7. 2025

Soud poslal bývalého ústeckého hejtmana Šulce na čtyři roky do vězení

Domácí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ