Stejně jako se Evropská unie dohodla, že přes hranice jejích států nebudou převážena těla zemřelých, neměl by se převážet ani odpad. Soudí tak ministr životního prostředí Martin Bursík.
Bursík chce usilovat o to, aby nová evropská odpadová směrnice nedovolila bez povolení dovážet odpad na "energetické využití". Termín používaný Bruselem podle něj neznamená nic jiného než spálení.
Proti směrnici se v uplynulém roce postavil i Bursíkův předchůdce Libor Ambrozek. Poté, co se loni v Česku objevil nelegálně dovezený odpad z Německa, začal na úrovni EU shánět spojence proti záměru Evropské komise. Podle autorů normy by měly být spalovny posuzovány jako elektrárny na alternativní palivo, které pomohou Unii plnit mezinárodní závazky snižování emisí skleníkových plynů. Odpad by v tom případě byl hodnocen jako surovina.
Druhým argumentem zastánců nekontrolované přepravy odpadů uvnitř Unie je idea volného pohybu zboží. Liberalizace však podle Bursíka nesmí být "posvátnou krávou". "Netransportují se nebožtíci, nemá se ani odpad," uvedl. Připomněl, že se na tom minulý týden shodl s eurokomisařem pro životní prostředí Stavrosem Dimasem.
Dalším tématem, které hodlá Bursík při evropských jednáních prosadit, jsou kritéria a budoucnost evropské energetiky. Podle dosavadních jednání se má Unie zavázat do roku 2020 snížit energetickou náročnost o dvacet procent. Není však zatím rozhodnuto, zda půjde pouze o "indikativní cíl", který není třeba splnit, nebo plnohodnotný závazek nesoucí s sebou i případné sankce. O pozici k evropské energetické politice bude česká vláda jednat v pondělí, Bursík tam chce prosazovat co nejambicióznější plány.
Přesně a vysoko definované cíle jsou podle Bursíka cestou k prosazení plánovaných záměrů. Když novinářům své plány líčil, citoval i svého předchůdce v křesle ministra životního prostředí Josefa Vavrouška. Ten se údajně řídil heslem, že nejdřív je třeba "buřt pověsit na udici a pak už za ním jen jít".
Autor: ČTK
Foto: Karel Šanda