Bursík se Fischerovi omluví. <span>Až změní horní zákon</span>

Domácí
27. 1. 2010 10:00
Ministr životního prostředí má výhrady k hornímu zákonu.
Ministr životního prostředí má výhrady k hornímu zákonu.

Ministr životního prostředí má výhrady k hornímu zákonu.Poslanec Strany zelených a někdejší ministr životního prostředí Martin Bursík se premiérovi Janu Fischerovi za svou kritiku omluví až poté, co předseda vlády uzná procesní i věcné chyby svého kabinetu ve věci novely horního zákona a změní je. Bursík to dnes řekl na tiskové konferenci s tím, že mu polemika s Fischerem není příjemná. Fischer poslance v úterý vyzval k veřejné omluvě.

Bursík v úterý při diskusi v Poslanecké sněmovně nařkl kabinet z podléhání lobbistickým tlakům uhelných společností. Jednání vlády podle něho naznačuje korupci.

ČTĚTE TAKÉ: Vláda je zkorumpovaná, tvrdí Bursík. Fischer chce omluvu

Předseda vlády vzal Bursíkovo rozhodnutí, že se neomluví, na vědomí. Pro svá tvrzení ale podle Fischera nemá exministr žádné důkazy "Vláda postupovala v souladu s pravidly, jimiž se řídí při svých jednáních. Své rozhodnutí také veřejně zdůvodnila," uvedl v tiskovém prohlášení.

Fischer už v úterý v otevřeném dopise napsal, že Bursík má na svůj názor na zákon právo. "Co však přijmout nemohu, je obvinění z korupce, které jste na adresu vlády rovněž vyslovil," sdělil premiér. Bursík to podle něho udělal bez důkazu. "A já se jménem svým i jménem vlády proti Vašemu obvinění důrazně ohrazuji. Vaše slova jsou za hranou slušnosti," zdůraznil Fischer.

Bursík reagoval na záporné stanovisko vlády k poslanecké novele horního zákona. Fischerův kabinet návrh horního zákona někdejší vlády Mirka Topolánka ze sněmovny stáhl. Bursík to už tehdy ostře kritizoval. Skupina poslanců zelených, KDU-ČSL a KSČM podala obdobnou předlohu. Strana zelených žádá, aby byla zařazena na program nynější sněmovní schůze. Vláda uvedla, že připravuje aktualizaci energetické koncepce a návrh může ohrozit její cíle.

Premiér Fischer požaduje omluvu."Jako předseda Českého statistického úřadu jste byl účasten jednání vlád, a tak víte, že pro tuto novelu hlasovala Topolánkova vláda jednomyslně, souhlasil odbor vládní legislativy i legislativní rada vlády," upozornil Bursík. Kabinet, jehož byl členem, měl podle něj k dispozici i analýzu dokládající, že novelou nebudou ohroženy peníze zahraničních investorů, o materiálu také třikrát jednala tripartita.

Postoj Fischerovy vlády dnes Bursík označil za zásadní obrat. Kabinet si podle něj osvojil účelovou argumentaci ministerstva průmyslu a obchodu.

Fischer by měl proto odpovědět, proč souhlasil, aby navrhovatelem stažení novely horního zákona a zákona o geologických pracích byl ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský, když autorem a předkladatelem bylo ministerstvo životního prostředí.

Bursík se také otázal, proč Fischer Tošovskému vyhověl a souhlasil, aby k návrhu na stažení novely nebylo připomínkové řízení, kde by se mohlo ministerstvo životního prostředí vyjádřit. Odpovědět by premiér měl i na otázku, zda si myslí, že novela může ohrozit naplňování cílů dosud neexistujících koncepcí, když rozhodování o odpisu zásob uhlí zůstává ministerstvu průmyslu.

"Jste připraven uznat tyto krajně nestandardní kroky vlády a korigovat je?" zeptal se Fischera Bursík.

Foto: Robert Sedmík, ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ