Zatímco koaliční politiky výsledek sjezdu Strany zelených vesměs potěšil, zástupci opozice pociťují zklamání. Nelíbí se jim postoj zelených k vybudování radaru protiraketové obrany USA na českém území. Předseda ČSSD Jiří Paroubek v této souvislosti dokonce hovoří o "modrání zelených" a jejich postupném sbližování s ODS. Všichni oslovení lídři parlamentních stran se nicméně shodují v tom, že víkendový sjezd nepřinesl žádné překvapení.
Dosavadní šéf zelených Martin Bursík i jeho první zástupkyně Dana Kuchtová na sjezdu obhájili své funkce i koaliční spolupráci s ODS a lidovci. Podle místopředsedy ODS Petra Bendla bylo od začátku jasné, že se u zelených "žádná revoluce nechystá". Pro občanské demokraty je podle něj příznivou zprávou, že se toto očekávání naplnilo. "Vláda je teprve na začátku svého fungování, a kdyby došlo k nějakým radikálním změnám, mohlo by to znamenat i radikální změny uvnitř vlády, a to by nebylo dobře," podotkl.
S tím souhlasí i první místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém. Za důležitý považuje silný mandát pro Bursíka a potvrzení trojkoaliční vlády s ODS a KDU-ČSL. "Pochopitelně blahopřeji panu předsedovi i celému vedení," uvedl.
Předseda lidovců Jiří Čunek vnímá výsledky sjezdu jako dobrou zprávu pro vládní koalici. "Vzhledem k tomu, že předseda Bursík dojednával koaliční spolupráci, vítám, že zelení budou vycházet ze stejných východisek," řekl.
Paroubek kritizuje zelené za příklon k ODS
Odlišně vnímá výsledek sjezdu šéf ČSSD. "Tahle cesta, kterou pokračuje dál Strana zelených, je další cesta k modrání této strany, což ukazuje koneckonců i výsledek hlasování k radarové základně," sdělil Paroubek. Dodal, že zelení vykročili velmi konformní cestou k programovému splynutí s občanskými demokraty. Bendl to ale odmítá. Zelení prý z jeho pohledu rozhodně nemodrají, a zvlášť v energetické politice.
Levici nejvíce zklamal postoj k radarové základně
Šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik si podobně jako Bendl myslí, že sjezd nepřinesl žádné překvapení. "Nebylo snad ani možné očekávat jiný výsledek," řekl Kováčik s poukazem na skutečnost, že dosavadní vedení přivedlo zelené do sněmovny a do vlády.
Zklamáním je však pro něj postoj strany k umístění radarové základny v Česku. Delegáti sjezdu radar neodmítli, což někteří z členů strany požadovali. Vedení nakonec obhájilo smířlivější stanovisko - nebude muset proti názoru koaličních partnerů vyžadovat referendum a zelení budou pouze prosazovat zahájení debaty o radaru na úrovni EU a NATO.
Postoj, který zelení na sjezdu zaujali, je podle Kováčika de facto takový, že vybudování radaru podporují. "A to bez referenda," zdůraznil šéf poslanecké frakce, podle nějž jde o rozpor mezi tím, "co Strana zelených říká a jak se pak chová".
Bursík uhájil směřování zelených, předsednictvo se obměnilo
Politici, kteří loni v létě dovedli Stranu zelených do sněmovny, obhájili na víkendovém sjezdu své pozice i vládní spolupráci s ODS a lidovci. Funkce znovu získali předseda zelených Martin Bursík i jeho první zástupkyně Dana Kuchtová, v sedmičlenném předsednictvu budou tři nové tváře. Vedle voleb zaujala také sobotní místy emotivní debata o radaru protiraketové obrany USA. Zelení základnu neodmítli, což někteří jedinci žádali, a vedení strany obhájilo smířlivější stanovisko. Nebude muset proti názoru koaličních partnerů vyžadovat referendum a zelení budou pouze prosazovat zahájení debaty o radaru na úrovni EU a NATO.
Vicepremiér a ministr životního prostředí Bursík od sjezdu dostal silný mandát, při volbě získal 212 z 275 odevzdaných hlasů. Přesvědčivě zvítězila i ministryně školství Kuchtová. Nově se do předsednictva po často tvrdých volebních soubojích dostali místopředseda sněmovního klubu zelených Ondřej Liška a osobnosti známé z neziskového sektoru - Zuzana Drhová a Martin Ander. Drhová řídí sdružení Zelený kruh, Ander před nástupem do funkce náměstka brněnského primátora řídil Hnutí Duha, oba budou řadovými členy vedení. Liška bude místopředsedou pro zahraniční styky. Z řadového člena předsednictva povýšil na místopředsedu Martin Tichý, jako dosud bude mít na starosti stranické finance. Prostým členem předsednictva zůstal Dušan Lužný.
Funkci ve vedení zelených neobhájila ministryně bez portfeje Džamila Stehlíková, která kandidovala na první místopředsedkyni a po prohraném souboji s Kuchtovou se ucházela i o řadový post v předsednictvu.
Požadavek referenda zelení odmítli
Zelení se o víkendu sešli poprvé od vstupu do sněmovny a vlády. V sobotu vyhověli Bursíkovi v otázce pozice k výstavbě radaru protiraketové základny v Česku až po dlouhé diskusi. Ačkoli z pléna zazněla slova o americké agresi a parazitismu, delegáti nakonec odmítli požadavek referenda k tomuto tématu. Zelení chtějí iniciovat zákon o obecném referendu a o základně jednat s Evropskou unií a Severoatlantickou aliancí.
Nejužší vedení strany opustil vedle Stehlíkové také pražský radní Petr Štěpánek, který byl v uplynulých letech nejbližším spolupracovníkem Bursíka. Na sjezdu se nejvyhraněněji vyslovil proti umístění amerického radaru v Česku. O tom, že se jeho názory rozcházejí s postoji předsedy, se v kuloárech mluvilo již před sjezdem. Méně ostře, než se předpokládalo, na sjezdu vystupoval člen republikové rady Matěj Stropnický.
Pobývání strany na politickém "Olympu" má ještě své mouchy
Atmosféra sjezdu se nesla v duchu volebního úspěchu, zazněly sice výtky z levého spektra zelených, ale jen ojediněle. Vedení strany delegáty přesvědčilo, že si strana zachovává dosavadní charakter a naopak dorostla do pozice respektovaného partnera, který ovlivňuje i politiku větších stran.
Bursík i Kuchtová zdůrazňovali, že dál chtějí ve vládě a sněmovně vést neideologickou debatu o věcných tématech. Vzhledem k tomu, že strana povýšila na politický "Olymp", jak uvedla ministryně Stehlíková, bude podle delegátů v blízké budoucnosti nutné zlepšit fungování strany. Nově vznikne funkce manažera strany a první místopředsedkyně dostala za úkol komunikovat více s regiony.
Přestože sjezd ukázal, že zelení jsou organizačně nezkušení. Delegáti si často stěžovali na vnitrostranická pravidla, stanovy sjezd nezměnil. Návrhů přitom před kongresem vzniklo několik.
Tabulka rozdělení funkcí v předsednictvu zelených:
Předseda | Martin Bursík |
První místopředsedkyně | Dana Kuchtová |
Místopředseda pro zahraničí | Ondřej Liška |
Místopředseda pro hospodaření | Martin Tichý |
Člen předsednictva | Zuzana Drhová |
Člen předsednictva | Dušan Lužný |
Člen předsednictva | Martin Ander |
Foto: Petra Mášová, Robert Zlatohlávek