Stranu zelených začíná rozdělovat otázka případného umístění americké protiraketové základny v České republice. Ukázalo to i nedělní jednání republikové rady zelených, které doprovázel konflikt stranického předsedy Martina Bursíka s členem vedení Matějem Stropnickým.
Případné umístění americké protiraketové základny v České republice zelení oficiálně neodmítli. Širší vedení strany se ale shodlo na tom, že za současných podmínek se vznikem základny souhlasit nemůže. Takto se po jednání republikové rady zelených vyjádřil šéf strany Martin Bursík. Rada zamítla návrh člena vedení strany Matěje Stropnického, který je odpůrcem základny a požaduje vypsání referenda.
Koaliční vláda zelených, ODS a lidovců se k základně staví vstřícně. Strana zelených dále požaduje, aby americké zařízení bylo součástí obrany NATO. Spojené státy to podle zelených zatím nebyly schopny garantovat. Dosavadní jednání prý ukazuje, že projekt nebyl dostatečně projednán v NATO, Evropské unii ani v americkém Kongresu. Dialog v NATO a EU je proto podle rady nutné prohloubit.
V centru Prahy demonstrovala v sobotu proti záměru USA podle některých odhadů až tisícovka lidí. Byli mezi nimi i někteří zelení, promluvil zde také Stropnický s tím, že jeho strana odmítá americkou doktrínu preventivní války a protiraketovou obranu.
Právě způsob, kterým Stropnický a další odpůrci základny prezentují své stanovisko, ostře kritizoval předseda strany Martin Bursík. Strana by podle něj měla na veřejnosti mluvit jedním hlasem a oponenti většinové linie by neměli vedení "kopat do holení", řekl při jednání rady.
Republiková rada nakonec na návrh místopředsedkyně strany Dany Kuchtové vyzvala členy a orgány strany, aby při veřejném vystupování za stranu nepřekračovali své pravomoci. S dalším návrhem, aby se zelení distancovali od těch členů strany, kteří proti základně demonstrovali, ale Kuchtová neuspěla.
Bursík po jednání rady zdůraznil, že podle usnesení rady smí za stranu vystupovat veřejně jen ti, kteří k tomu mají mandát. "Že by snad mohl, nebo mohli si říkat každý, kdo chce, co chce, to není pravda," řekl. Stropnického před novináři pokáral za to, že odmítá tento princip respektovat.
Zklamaný kritik
Stropnický dal na tiskové konferenci jasně najevo, že je výsledky jednání zklamán. "Na druhou stranu rada vyjádřila názor, že můžeme vystupovat se svým stále ještě menšinovým názorem i veřejně, z čehož mám radost," řekl. Připomněl, že stranickou linii by měl držet i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
"Tenhle výklad musím vyvrátit. Je to asi dáno nedostatečnou politickou zkušeností. O tom si ještě budeme muset popovídat," reagoval Bursík, který zároveň dodal, že rada Schwarzenberga i jeho argumenty vyslechla a souhlasila s nimi. Někteří zelení v čele se Stropnickým totiž šéfovi diplomacie vyčítají, že jedná v rozporu s názorem většiny členů strany, která ho do vlády nominovala.
"Já z toho pro sebe činím závěr takový, že na takových demonstracích bych neměl vystupovat," řekl po tiskové konferenci Stropnický. Zdůraznil ale, že účast na demonstraci rada neodsoudila a proto se jich může dále alespoň účastnit.
V polovině února sjezd nejmenší vládní strany radar neodmítl, před dvěma týdny se však proti americké základně postavila plzeňská krajská organizace zelených. Chce, aby o radaru lidé rozhodli v referendu. Změnit stanovisko strany může pouze mimořádný sjezd, jehož svolání chtějí plzeňští zelení dosáhnout.
Sjezd koncem února rozhodl o podpoře radaru podmíněně. Předseda zelených a vicepremiér Martin Bursík by na něj přistoupil, pokud by v budoucnu zařízení spadalo pod NATO.
Foto: ČTK