Za podraz ze strany vládního partnera považují politici ANO postoj sociálních demokratů k návrhu na zvýšení poplatků za čerpání spodních vod, se kterým přišel ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Po kampani, na které se podílela ČSSD v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou, v úterý Brabec návrh stáhl. Sobotka rozhodnutí uvítal. Na Twitteru uvedl, že ČSSD by ho ve vládě nepodpořila. Brabec má stejně jako vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš přístup vládních partnerů za podraz. Kampaň sociálních demokratů v tisku označil za "pokryteckou a podrazáckou".
Sobotka v inzerátech uvádí, že ČSSD je proti zdražování vody, a zve k říjnovým krajským a senátním volbám.
"Je to klasický podraz ze strany ČSSD. My jsme jich zažili několik - kouření, migrace," řekl Babiš novinářům. Zdůraznil, že vláda ministrovi uložila, aby se poplatky zabýval. Zatímco provozovatelé podle něj inkasují "velké peníze", stát z toho dostává dvě koruny, poznamenal. Uvedl také, že na kampani se podílely vodárenské firmy. "Vítám, že ministr životního prostředí stáhl svůj návrh na zdražování vody. ČSSD by ho ve vládě nepodpořila," uvedl Sobotka na sociálních sítích.
Podle kritiků by mohla novela vodního zákona zvednout poplatky za vodu až o sedmnáct procent. Proti novele v posledních dnech vystoupili sociální demokraté, odboráři i provozovatelé vodovodní soustavy. Podle Brabce novela ale pouze reaguje na zadání, které loni schválila vláda, když přijala koncepci hospodárného nakládání s vodami. K návrhu k tomu nepadly připomínky v přípravném řízení.
Podle lidoveckého ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) je škoda, že MŽP novelu zatím nepředloží. Podle něj měla v sobě i potřebné věci, jako například možnost získání peněz pro obce v případě, že mají na svém území vodní zdroj. "Zabít celou tu novelu je podle mě škoda.
MŽP mělo zvážit, zda některé věci neupravit a novelu dál nechat běžet legislativním procesem," řekl Jurečka. Koaliční vztahy podle něj vážně narušené nejsou, sociální demokraté ale mohli být korektnější. Žádné z ministerstev vedených ČSSD se podle něj v připomínkovém řízení k materiálu tímto stylem nevyjádřilo.
"Stále stojím za tím, že podzemní voda jako cenná surovina stojí za naši větší ochranu, ale náš koaliční partner brutálně zneužil toto téma v rámci předvolebního boje," řekl Brabec.
Podle návrhu MŽP se měl zvýšit poplatek za odběr podzemních vod do roku 2022 na trojnásobek, odběratelé měli platit šest korun za metr krychlový místo současných dvou korun. Podle odborů by se ale cena zvedla více, protože se z poplatku odvádí i daň z přidané hodnoty.
Brabec uvedl, že chce o novele dál diskutovat. Příští týden by měl podle sociálních demokratů poslancům zemědělskému výboru osvětlit výpočty ministerstva, podle kterých novela zákona zdraží pitnou vodu pouze o osmnáct korun na osobu a rok. "Toto číslo považuji za absolutně nereálný odhad, když studie dalších odborníků hovoří přibližně o navýšení řádu vyšším, než opakuje pan ministr," uvedl v tiskové zprávě ČSSD místopředseda výboru Ladislav Velebný.